Rikthehet tradita e prodhimit dhe eksportit të gështenjave - Business Magazine Albania

Rikthehet tradita e prodhimit dhe eksportit të gështenjave


Rritja intensive e volumit të eksporteve të gështenjave në këto 3 vitet e fundit po rikthehet në një burim kryesor të të ardhurave jo vetem për ekonominë e vendit, por edhe për mijëra familje që banojnë në zonat veriore të vendit, ku rritet e kultivohet kjo bimë e vyer, që po nxit dhe krijimin e një zinxhiri të ri të perspektivës së biznesit të gështenjës.

Gjatë këtij viti janë eksportuar drejt Italisë rreth 2500 ton gështenja. Çmimi i eksportit ka qenë 1.3 euro për kilogram, duke siguruar për kompanitë më shumë se 3.2 milionë euro të ardhura. Për nga vlera, gështenja është një treg i vogël, por rëndësia lidhet me volumin e zinxhirit të përfitimit, shprehen ekspertët.

Ekspertët e bujqësisë shprehen se, mbi 1200 ton gështenja eksportohen këtë sezon, kryesisht vetëm nga qarku i Shkodrës. Ndërsa masivi më i madh i gështenjave në Ballkan, me rreth 2000 ha shtrihet në zonën e Tropojës, përmbi “Bajram Curr”, e deri në bjeshkët e Dragobisë.

Mbi 80% e eksporteve shkojnë drejt Italisë ndërsa pjesa tjeter në Gjermani e Austri. Ndërsa përmes skemave subvencionuese dhe kreditimit me interesa të butë, politikat e qeverisë synojnë rikthimin e traditës së prodhimit të bollshëm të gështenjave në vend dhe eksportin masiv të tyre.

Burimi: aida.gov.al 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0