Revolucioni i Google në Inteligjencën Artificiale: Nga Gemini te Gemma - Business Magazine Albania

 Revolucioni i Google në Inteligjencën Artificiale: Nga Gemini te Gemma

 Revolucioni i Google në Inteligjencën Artificiale: Nga Gemini te Gemma

Google vazhdon të udhëheqë në fushën e inteligjencës artificiale (AI), duke prezantuar inovacione që transformojnë mënyrën se si përdoruesit dhe zhvilluesit interagojnë me teknologjinë. Ky artikull  shqyrton tre zhvillime të fundit të Google në AI: riemërtimin e Bard në Gemini, lançimin e modelit të ri AI për zhvilluesit të quajtur Goose, dhe prezantimin e Gemma, një model i hapur AI që synon të demokratizojë qasjen në teknologji. Ky artikull analizon ndikimin e këtyre inovacioneve, duke u fokusuar në mënyrën se si ato rrisin efikasitetin, lehtësojnë zhvillimin e softuerit, dhe ofrojnë mundësi të reja për komunitetin e programuesve.


Riemërtimi i Bard në Gemini: Google ka vendosur të riemërtojë chatbotin e vet Bard në Gemini, duke sinjalizuar një ndryshim të madh në strategjinë e AI të kompanisë. Gemini shënon një hap të rëndësishëm drejt integrimit të mëtejshëm të inteligjencës artificiale në produktet dhe shërbimet e Google. Duke bërë Gemini si asistentin e paracaktuar në pajisjet Android, Google synon të zëvendësojë “Asistentin e Google” me një version më të avancuar të AI që është bisedues, multimodal dhe më i dobishëm se kurrë më parë. Kjo lëvizje tregon besimin e Google në potencialin e Gemini për të transformuar mënyrën se si njerëzit përdorin teknologjinë e tyre çdo ditë.

Google AI ka një emër të ri tani. Si mendoni se mund të jetë?

Lançimi i Goose: Google po zgjeron përdorimin e inteligjencës artificiale në hapësirën e zhvillimit të softuerit me Goose, një model të madh gjuhësor të fokusuar në ndihmën e punonjësve të Google në kodimin dhe zhvillimin e produkteve të reja. Goose është trajnuar në dekada të ekspertizës inxhinierike të Google dhe është i aftë të përgjigjet pyetjeve rreth teknologjive specifike të Google, të shkruajë kode dhe të mbështesë aftësi të reja të bazuar në kërkesat e gjuhës natyrore. Kjo inovacion shënon një përpjekje për të rritur efikasitetin dhe produktivitetin brenda Google, duke përdorur AI për të racionalizuar operacionet dhe për të ndihmuar në menaxhimin e shpenzimeve.

Google lançon në heshtje “Goose”, modelin AI që do ndihmojë programuesit të kodojnë më lehtë!

Lancimi i Gemma: Në një lëvizje për të demokratizuar qasjen në teknologji të AI, Google ka lançuar Gemma, një model të inteligjencës artificiale me burim të hapur që lejon programuesit të eksperimentojnë dhe të ndërtojnë aplikacione me më shumë liri. Ndërsa Gemini është një model i mbyllur që ofron aftësi të fuqishme, Gemma synon të jetë më e përshtatshme për detyra më të vogla, duke ofruar një alternativë më të shpejtë dhe më të përballueshme për zhvilluesit. Duke e bërë Gemma me burim të hapur, Google jep mundësi për inovacion dhe bashkëpunim në komunitetin më të gjerë të programuesve  duke ndihmuar në përshpejtimin e kërkimit dhe zhvillimit në fushën e AI.

Google nuk ka të ndalur me modelet AI dhe sapo lançoi Gemma. Çfarë ka të re kësaj rradhe?

Inovacionet e Google në fushën e AI, nga Gemini te Goose dhe Gemma, tregojnë një angazhim të qartë për të shtyrë përpara kufijtë e teknologjisë dhe për të ofruar zgjidhje më të avancuara dhe të përdorshme për përdoruesit dhe zhvilluesit. Këto lëvizje sinjalizojnë një epokë të re të inteligjencës artificiale, ku teknologjia bëhet më e integruar në jetën e përditshme dhe më e qasshme për një audiencë më të gjerë. Duke vazhduar të investojë në AI, Google jo vetëm që rrit efikasitetin dhe produktivitetin e operacioneve të veta, por gjithashtu  inspirojnë komunitetin global të teknologjisë me mundësitë e pakufizuara që AI ofron për të ardhmen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0