Google AI ka një emër të ri tani. Si mendoni se mund të jetë? - Business Magazine Albania

Google AI ka një emër të ri tani. Si mendoni se mund të jetë?

Google AI ka një emër të ri tani. Si mendoni se mund të jetë?

Google është i famshëm për një milion produkte të ngjashme me emra konfuzë të ndryshëm dhe në dukje asgjë të përbashkët.Por, kur bëhet fjalë për punën e tij të AI, në vazhdim ka vetëm një emër që ka rëndësi: Gemini.

Kompania njoftoi  se do të riemërtojë chatbotin e saj Bard në Gemini, duke lançuar një aplikacion të dedikuar Gemini për Android, dhe madje duke vendosur të gjitha veçoritë e  Duet AI në Google Workspace në markën Gemini. Ai gjithashtu njoftoi se Gemini Ultra 1.0 – versioni më i madh dhe më i aftë i modelit të gjuhës së madhe të Google – po lançohet për publikun.

A screenshot of the Google Gemini homepage.

Aplikacionet celulare të Gemini ka të ngjarë të jenë vendi ku shumica e njerëzve ndeshen me mjetin e ri. Nëse shkarkoni aplikacionin e ri në Android, ai mund ta caktojë Gemini si asistentin tuaj të paracaktuar, që do të thotë se zëvendëson “Asistentin e Google” si gjënë që përgjigjet kur thoni “Ok Google” ose kur shtypni gjatë butonin “Home”. Deri më tani, nuk duket se Google është duke hequr qafe plotësisht Assistant, por kompania ka hequr përparësinë e Assistant për një kohë tani dhe beson qartë se Gemini është e ardhmja. “Unë mendoj se është një hap i parë shumë i rëndësishëm drejt ndërtimit të një asistenteje të vërtetë të AI,” thotë Sissie Hsiao, e cila drejton Bard (tani Gemini) në Google. “Një që është bisedore, është multimodale dhe është më e dobishme se kurrë më parë.”

Lexo edhe:Njerëzit po marrin pjesë në një marifet të Tesla, Apple Vision Pro në të gjithë mediat sociale: “Shpërfill sigurinë e të gjithëve”

Nuk ka asnjë aplikacion të dedikuar Gemini për iOS dhe gjithsesi nuk mund të caktoni një asistent jo-Siri si parazgjedhje, por do të keni mundësi të përdorni të gjitha veçoritë e AI në aplikacionin Google. Dhe vetëm për t’ju dhënë të kuptoni se sa i rëndësishëm është Gemini për Google: do të ketë një çelës në krye të aplikacionit që ju lejon të kaloni nga “Kërkimi” në “Gemini”.

Ndryshimet e tjera te Gemini janë kryesisht vetëm marka. Google po heq emrin Bard, por ndryshe chatbot-i i tij do të ndihet ashtu siç ishte më parë; e njëjta gjë vlen edhe për të gjitha veçoritë e AI brenda aplikacioneve të Workspace të Google si Gmail dhe Docs, të cilat më parë quheshin “Duet AI”, por tani njihen edhe si Gemini. Këto janë veçoritë që ju ndihmojnë të hartoni një email, të organizoni një fletëllogaritëse dhe të kryeni detyra të tjera që lidhen me punën.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0