Njerëzit po marrin pjesë në një marifet të Tesla, Apple Vision Pro në të gjithë mediat sociale: "Shpërfill sigurinë e të gjithëve" - Business Magazine Albania

Njerëzit po marrin pjesë në një marifet të Tesla, Apple Vision Pro në të gjithë mediat sociale: “Shpërfill sigurinë e të gjithëve”

Mediat sociale janë mbushur me video që duken të shkëputura nga fantashkenca: individë që pilotojnë Teslas në Autopilot me Apple Vision Pro që fshehin sytë. Këto skena kanë ndezur zile alarmi midis autoriteteve federale të transportit, megjithëse duket se të paktën disa nga postimet janë skeçe të filmuara për t’u kënaqur me shpresat për t’u bërë virale.

Syzet Apple Vision Pro, të cilat u publikuan më 2 shkurt dhe fillojnë nga 3,499 dollarë, i lejojnë përdoruesit të shikojnë video, të shfletojnë internetin dhe më shumë në një realitet virtual gjithëpërfshirës.

Administrata Kombëtare e Sigurisë në Trafikun e Autostradave tha se: “Të ngasësh duke mbajtur një kufje VR është e pamatur dhe shpërfill sigurinë e të gjithëve në rrugë” pasi sekretari i transportit Pete Buttigieg paralajmëroi për rrezikun në një postim të publikuar në X.

 

 

Buttigieg theksoi se pavarësisht përparimeve në teknologji, njerëzit duhet të jenë në kontroll dhe të përfshihen plotësisht në detyrën e drejtimit në çdo kohë.

 21-vjeçari Dante Lentini, një krijues pas një prej videove që mblodhi më shumë se 24 milionë shikime, pohoi se postimi i tij me titull: “Mendo ndryshe” në një thirrje në dukje në fushatën reklamuese të Apple të viteve 1990, nuk ishte asgjë më shumë se një marifet dhe se makinat e policisë të kapura në fund të videos nuk ishin aty në lidhje me të.

Ndërkohë Tesla nuk i është përgjigjur kërkesës për koment dhe Apple ka drejtuar vizitorët në faqen e tyre të internetit për udhëzime të sigurisë në lidhje me përdorimin e efektiv të Vision Pro.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0