Raporti i “Financial Times”, Klima e investimeve, shtetet e rajonit renditen si atraktive, mungon Shqipëria


Në renditjen e fundit të Financial Times për investimet e huaja, listohen kryeqytete dhe qytete të vendeve të rajonit, teksa Shqipëria mungon.  Për të dytin vend radhazi, Shkupi është renditur i pari në listën e 10 qyteteve të vogla europiane të të ardhmes 2016/2017 për nga efiçenca e kostos. Ndërsa Beogradi është i teti në listën e 10 qyteteve të mëdha europiane. Shqipëria nuk ka asnjë qytet apo rajon në renditjen e “Financial Times” të këtij viti, ashtu siç nuk kishte as vitin e mëparshëm.

Kryeqytetet dhe qytetet e rajonit renditen në listën e vendeve më të mira për të investuar, me përjashtim të Shqipërisë.

Në një publikim të “Financial Times, “Qytetet dhe rajonet e të ardhmes, 2016”, kryeqytete e qytete të Maqedonisë, Serbisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës renditen si atraktivë për investime nga eficienca e kostos, ndërsa vendi ynë mungon.

Për të dytin vend radhazi, Shkupi është renditur i pari në listën e 10 qyteteve të vogla europiane të të ardhmes 2016/2017 për nga efiçenca e kostos.

Kryeqyteti i Maqedonisë është i gjashti dhe në listën e  qyteteve të vogla europiane për nga stategjia e investimeve të huaja direkte.

Stip, një tjetër qytet i Maqedonisë është gjithashtu i pari në kategorinë e efiçencës së kostos për investimet e huaja direkte, por në kategorinë e qyteteve mikro-europiane.

Burgas Province, qytet në Bullgari renditet i dyti me atraktiv per nga efiçenca e kostove, ndërkohe që edhe vendi i tretë, i katert dhe i peste mbahet serish nga qytetet bullgare.

Lista vijon me pas qytetin serb, Srem District. Ndërkohë Beogradi është i teti në listën e 10 qyteteve të mëdha europiane për nga efiçenca e kostos.

Shqipëria nuk ka asnjë qytet apo rajon në renditjen e “Financial Times” të këtij viti, ashtu siç nuk kishte as vitin e mëparshëm.

Treguesi i efiçencës së kostos merr parasysh elementë të tillë si paga mesatare e punonjësve të kualifikuar dhe të pakualifikuar, qeraja për zyra, paga minimale, kosto e hapjes së biznesit, kosto e regjistrimit të pasurisë, kosto e lejeve të ndërtimit, çmimet e naftës, kosto e energjisë, taksat dhe të ardhurat për frymë të vendit të matura sipas fuqisë blerëse.

Për të realizuar renditen e investimeve të huaja direke, “Financial Times” mbledh të dhëna nga 481 zona në shtetet europiane në pesë kategori: potenciali ekonomik, mjedisi i punës, efiçenca e kostos, infrastruktura dhe klima e favorshme e biznesit.

/OraNews/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0