Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar


Singapori mori vendin e parë në rankimin e bërë nga Njësia e Inteligjencës e The Economist (The Economist Intelligence Unit) për të tretin vit radhazi, i ndjekur nga Zyrihu dhe Hong Kongu.

 

Qytetet-më-të-shtrenjta-në-botë-për-të-jetuar-businessmag

Renditja e 10 qyteteve më të shtrenjta:
1. Singapor
2. Hong Kong
3. Zyrih
4. Gjenevë
5. Paris
6. Londër
7. Nju Jork
8. Los Anxheles
9. Seul
10. Kopenhagen
11. Çikago
12. Mineapolis
13. Uashington D.C

Studimi krahason më shumë se 400 çmime individuale të 160 produkteve dhe shërbimeve dhe normat e paqëndrueshme të kursit të këmbimit janë rritur gjatë këtij studimi.

Qytetet-më-të-shtrenjta-në-botë-për-të-jetuar-businessmag

Qytetet-më-të-shtrenjta-në-botë-për-të-jetuar-businessmag

Kjo do të thotë se edhe pse kostoja e jetesës nuk është rritur shumë në Nju Jork për njujorkezët gjatë 12 muajve të fundit, studimi do të tregojë se Nju Jorku u bë më i shtrenjtë për shkak të forcimit të dollarit, duke i rritur çmimet e të mirave dhe shërbimeve relativisht me ato të vendeve të tjera.

Në fakt, Nju Jorku u ngjit në vendin e 7-të në listë nga e 22-ta që ishte një vit më parë. Në 2011 ai renditej në vendin e 49-të dhe arriti vendin e 6-të nga 2000 në 2002. Krahasuar me Nju Jorkun, në 106 qytete të tjera kostoja e jetësës ra këtë vit, ndërsa në 16 të tjera kostoja e jetesës u rrit relativisht.

Los Angeles renditet në vendin e 8 në listë. Të tjera qytete amerikane me çmime të kripura të jetesës përfshijnë Çikago në vendin e 21-të, Uashingtonin në vendin e 26-të, Houstonin në vendin e 26-të dhe San Franciscon në vendin e 34-të.
Një gjë e rëndësishme për t’u mbajtur parasysh: Indeksi përfshin koston e të mirave shtëpiake, veshjeve, ushqimit dhe transportit, por nuk përfshin koston e strehimit. Kjo është një kosto shumë e madhe, sigurisht që mund ta bëjë këtë studim të mos ketë këtë renditje. Sido që të jetë, kjo shpjegon se pse disa qytete të shtrenjta në SHBA si San Francisco nuk renditen më lart në këtë indeks.

 

/Mansion Global/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale