Qeveria shqiptare në negocim me qeverinë italiane për call center-at - Business Magazine Albania

Qeveria shqiptare në negocim me qeverinë italiane për call center-at


Në muajin Prill hyn në fuqi ligji i ri i delokalizimit në Itali, i miratuar nga qeveria italiane në Dhjetor të vitit të kaluar, që tenton të forcojë masat ndaj kompanive call center që operojnë në vende të tjera, si Shqipëria.

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi thekson se po zhvillohen negociata me qeverinë italiane që të mos preken kompanitë e mëdha, ndërsa ato që preken më së shumti janë kompanitë informale apo të vogla që nuk përballojnë taksimin.

Ministrja Ekonomi e pyetur edhe mbi ligjin për turizmin, theksoi se po vijon zbatimi normal me standardizimin e njësive akomoduese.

Më herët, Ministrja Ekonomi mori pjesë në një takim me zejtarët e Tiranës për promovimin e ligjit të zejtarisë, ku theksoi se këto profesione do të mbështeten me fonde, për t’i shërbyer edhe zhvillimit të turizmit në vend.

Burimi: scan-tv.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0