Qeveria shqiptare në negocim me qeverinë italiane për call center-at


Në muajin Prill hyn në fuqi ligji i ri i delokalizimit në Itali, i miratuar nga qeveria italiane në Dhjetor të vitit të kaluar, që tenton të forcojë masat ndaj kompanive call center që operojnë në vende të tjera, si Shqipëria.

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi thekson se po zhvillohen negociata me qeverinë italiane që të mos preken kompanitë e mëdha, ndërsa ato që preken më së shumti janë kompanitë informale apo të vogla që nuk përballojnë taksimin.

Ministrja Ekonomi e pyetur edhe mbi ligjin për turizmin, theksoi se po vijon zbatimi normal me standardizimin e njësive akomoduese.

Më herët, Ministrja Ekonomi mori pjesë në një takim me zejtarët e Tiranës për promovimin e ligjit të zejtarisë, ku theksoi se këto profesione do të mbështeten me fonde, për t’i shërbyer edhe zhvillimit të turizmit në vend.

Burimi: scan-tv.com

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale