Qeveria rishikon Buxhetin 2020/ Fonde shtesë për pensionistët, ndihmën ekonomike, shëndetësinë dhe fusha të tjera

Qeveria ka miratuar ditën e sotme Aktin Normativ për rishikimin e buxhetit 2020. Për të sqaruar këtë vendim, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ka deklaruar se janë alokuar fonde shtesë për fusha të ndryshme. Ajo ka folur edhe për shpërblimin financiar për pensionistët, në prag të festave të fundvitit. Denaj ka deklaruar se familjet në ndihmë ekonomike, do të marrin dyfishin e ndihmës deri në fund të përballjes me COVID-19.

“Ky Akt Normativ është i domosdoshëm në kushtet e finalizimit të një viti të vështirë, ku përballuam dy goditje, tërmetin dhe situatën e pandemisë.

Miratuam fond shtesë 1.4 miliardë lekë për shëndetësinë dhe mbrojtjen sociale, 400 milion lekë shkojnë për spitalet për situatën COVID, 1 miliard lekë për ndihmën ekonomike dhe paaftësisë.

Mbështetje shtesë për infrastrukturën energjinë dhe reformën e ujit. Parashikohen 2.9 mld lekë pagesa për rreth 30 projekte që kanë avancuar me projektet me fonde të buxhetit të shtetit. 420 mln lekë subvencion i është dhënë ndërmarrjeve të ujësjellës-kanalizimeve. Gjithashtu alokojmë 200 milionë lekë për shpronësim dhe shlyerje detyrimesh në infrastrukturë. Me rëndësi edhe shtesa 673 milionë lekë për mbarëvajtjen e zgjedhjeve për dy projekte, identifikimi elektronik i zgjedhjeve dhe votimi elektronik. Ky buxhet nuk e ka lënë pas as arsimin, për të cilën jepen 100 milion lekë në programin për kërkimin shkencor”, tha në komunikimin me mediat ministrja Denaj.

Përsa i përket shpërblimit të pensionistëve në fundvit, nga shuma 5000 lekë secili do të përfitojnë 9932 pensione familjare dhe  mbi 8045 pension të parakohshëm. Sipas ministres shpërndarja nis javën e ardhshme.

LEXO: Projekt-buxheti i vitit 2021 ka në fokus rindërtimet dhe investimet publike

Ministrja në përgjigje të gazetarëve për një projeksion për ekonominë tha se mbetet tek treguesit aktual për një rritje 5,5 % në 2021.

Nuk mund të bëjmë parashikime 100% , tha ajo, por situate nuk është e tillë emergjente që të bëjmë një buxhet konservator, por kemi tkurrur shpenzimet e panevojshme.” Ato të prioriteteve janë të nevojshme për të injektuar para në ekonomi, për të rritur konsumin. Ajo që do të presim që investimet private si do të jenë, është e pritshme që investimet e huaja do të kenë trendin e tyre logjik,” tha ministrja Denaj.

Përsa i përket bllokimit të llogarive dhe mbledhjes së borxheve e kamatvonesave të bizneseve fason ministrja u shpreh se këtë situatë nuk dëshiron ta lidhë me pandeminë, se borxhet e akumuluara janë ndër vite, “prandaj situata kërkon një analizë sa janë dhe pse ka arritur akumulimi deri këtu. Bëhet fjalë për të gjitha bizneset, jo vetëm për fasonët. Nga pandemia po vuan edhe turizmi dhe të tjerë, nuk duam të jemi selektiv. E kemi nisur analizën dhe do të shprehemi në janar që të shohim se si mund ti ndihmojmë bizneset”, tha ministrja Denaj.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale