Qeveria “mbush” arkën e buxhetit. Mallrat e importit dhe tatimi mbi të ardhurat japin shtysën kryesore - Business Magazine Albania

Qeveria “mbush” arkën e buxhetit. Mallrat e importit dhe tatimi mbi të ardhurat japin shtysën kryesore

Buxheti

Qeveria ka tejkaluar planin e saj të të ardhurave për 9-mujorin e parë të 2021-it.  Krahasuar me një vit më parë të ardhurat kanë rritje prej 58.9 miliard lekësh, duke kapur shifrën 367 158 mld lekë. Niveli i të ardhurave është edhe më i lartë se i vitit 2019.

Dy grupet që dhanë kontribut kryesore ishin pikërisht TVSH-ja dhe akzica, nga rritja e volumit të importit,i cili ka sjellë rritje të të ardhurave 23.9 miliardë lekë ose 24.3 % më shumë krahasuar me 9 mujorin 2020.

Sa i përket mallrave kryesore që kanë hyrë në vend dhe që kanë dhënw një kontribut të madh në rritjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit, janë produktet e importit si karburantet, cigaret, metalet dhe automjetet e përdorura.

Sipas Analizës së 60 grup mallrave, gjysmën e kontributit në totalin e të ardhurave doganore për periudhën Janar-Shtator 2021, e zënë 5 produkte dhe përkatësisht:

  • karburant importi 26.9%
  • cigaret 14.7%
  • metalet bazë dhe artikujt prej tyre 6.3%
  • automjetet e përdorura me 4.6%

Ndërkohë të ardhurat tatimore për 9-mujorin 2021 u realizuan në masën 183.4 miliardë lekë, 22.8 miliardë ose 14.2% më shumë se 9-mujori i vitit të kaluar, si dhe 2.6 miliardë lekë, ose 1.4% më shumë se plani i 9-mujorit 2021.

Sa i përket shpenzimeve të përgjithshme për periudhën 9 mujore të vitit 2021, ato arritën në rreth 403 miliard lekë me një realizim në masën 93.8 përqind të planit të periudhës, ndërsa krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020 ky zë është rezultuar 9.6 përqind më i lartë ose rreth 35.4 miliard lekë më shumë.

Niveli i deficitit për periudhën 9 mujore të vitit 2021 rezultoi në rreth 35.9 miliard lekë, ose rreth 23.6 miliardë lekë më pak se e njëjta periudhë e një viti më parë. Për periudhën 9 mujore niveli i deficitit rezulton 46 përqind e planit të periudhës prej rreth 78.05 miliardë lekë. Në terma vjetor niveli i deficitit është realizuar 33 përqind e planit vjetor fillestar dhe 29.8 përqind e planit vjetor të ndryshuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0