Pushimet verore do t’i kaloni në zyrë? Ja disa mënyra si të argëtoheni


 

Prit pak jemi në Qershor. Pastaj është Korrik… Gusht. Kjo verë çuditërisht erdhi shumë shpejt.

Kanë kaluar X vite që nga koha kur t’i bëje tre muaj pushime sepse ishe në shkollë. Tani pushimet numërohen me gishta. Por kjo nuk ka pse të na shqetësojë.

Nëse punoni në një kompani të madhe mund të bëhet një lëshim për të mbaruar në orën 2 të mesditës.

Po kjo nuk është një arsye që ju pengon për t’i bërë ditët tuaja më të bukura, stinën më të bukur. Mos u trishto nga vapa, kodi i veshjes apo kufiri i tavolinës tënde të vogël, bëhu kreativ. Nëse punon shumë, mund të argëtohesh shumë, pa qënë nevojë të futesh në Instagram çdo sekondë për të parë pushimet e të tjerëve.

1. Krijo një listë më këngët më të bukura verore

Puna gjatë verës është një ferr i vërtet, sidomos nëse përdor transportin publik. Më pak rroba dhe dhe një vend i ngushtë sërish të çon në qytetin e djersës. Nëse nget një makina, ajo mund të ketë ose jo kondicioner por pavarsisht kësaj vera e nxehtë të bën të mendosh vetëm për dimrin.

Ndoshta një playlist e personalizuar me këtë më ritmike do ta përmirësonte situatën. Zgjidh hitet më të mira të viteve të kaluara që të sjellin kujtime dhe të bëjnë të ndjesh freskinë e detit dhe perëndimin e diellit. Veshët dhe zemra juaj do t’ju jenë mirënjohës.

2. Zbukuro tavolinën tënde të punës

Tavolina jote e punës është vendi i parë nga ku vjen produktivitetin. Ti mund të punosh më mirë nëse ambjenti përreth ka gjëra të bukura që të pëlqejnë.

Fresko herë pas herë tavolinën. Madje dhe atë të kolegut ngjitur, nëse të bëzdis rrëmuja e tij.

Bëjeni më argëtuese duke shtuar rinovime dhe dekorime qesharake, një poster me pamje nga deti për shembull. Një kuti e vogël me guaska… Mundësitë janë të shumta dhe Pinterest mund t’ju japi një dorë.

3. Zgjidh ushqime të freskëta, me ngjyra dhe qëndro i hidratuar

Dreka e përgatitur në shtëpi është një lehtësim i madh për xhepat tuaj.

Një sallatë e freskët me perime të ziera, fruta dhe ujë me limon e mente, janë një sugjerim. Zgjidhni ushqime që ju bëjnë të ndiheni më të lehtë dhe të harroni koktejlet alkoolike.

4. Nis një klub libri apo filmi në zyrë

Nëse ke mundësi, shfrytëzo ambjetin e zyrës për të bërë aktivitetet e tua. Këshillohet të mos ketë shumë punonjës të tjerë vërdallë. Happy Hours janë një zgjidhje e këndshme për ditët e verës.

Duhet vetëm një projektor, një mur i lirë dhe ju mund të ftoni njerëz për të parë filma, ndeshje futbolli, dokumentarë video ose emisione motivuese. Ju sugjerojmë episodet e THINK BIG, 30 minuta që iu njohin me modele suksesi shqiptare dhe ndoshta mund të motivojnë sipërmarrësin që keni brenda. Shtatori vjen shpejt!

Kliko këtu për të parë episodet e THINK BIG: https://bit.ly/2wtVKQ7

Ndërsa për klubin e librit do t’ju nevojitet një autor interesant dhe një libër i këndshëm, karriget janë me shumicë në zyrë.

5. Kujdesu për lulet

Flora dhe fauna sjellin shumë efekte pozitive në zyrën tuaj. Nuk po ju themi të merrni një qenush në zyrë (edhe pse s’do ishte keq), por të paktën të ujisni dhe kujdeseni për lulet. Nëse nuk keni lule, blini një, vendosini një emër dhe kalojini verën me të.

*Bonus: Nëse ke një frigorifer në zyrë, përdore! Një akullore duhet patjetër në këto ditë të nxehta.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale