Punonjësja mezi komunikon me mua. Si mund të jem sërish një menaxher i mirë për të? - Business Magazine Albania

Punonjësja mezi komunikon me mua. Si mund të jem sërish një menaxher i mirë për të?

Në një nga rubriakt e revistës së famshme Inc., një menaxher i ka drejtuar një pyetje një këshilluesi në lidhje me një problem të ahsur në punën e tij me punonjësen e zyrës, e cila shmang komunikimin me të.

 Një lexues pyet:

Unë menaxhoj dy punonjës të mrekullueshëm që ndajnë një zyrë pranë meje. Një nga punonjësit e mi (do ta quajmë Neal) është shumë miqësor dhe social. Ne kemi disa pikëpamje të ngjashme për jetën (politikën, edukimin e fëmijëve, etj.) dhe flasim lehtë dhe shpesh.

Punonjësja ime tjetër (ne do ta quajmë Beth) është e mrekullueshme në punën e saj, por rrallëherë më thotë një fjali të plotë. Ajo është introverte dhe e qetë, nuk merr pjesë në ngjarjet e kompanisë dhe ha drekën një orë më vonë se pjesa tjetër e zyrës për të qenë vetëm. Mundohem të mos e marr personalisht karakterin e saj introvert, por nuk mund të mos jem i vetëdijshëm se ajo është në marrëdhënie miqësore me Neal-in dhe njerëzit e tjerë në zyrë. Ajo nuk flet shpesh, por flet — dhe madje qesh — me ta. Unë kam qenë menaxheri i saj tani për gati dy vjet, dhe mendoj se mund të vendos gjithçka që ajo më tha në një fletë të shtypur.

Ajo në mënyrë aktive duket e pakëndshme nëse hyj në zyrë për të folur me të nëse është diçka më shumë se “Hej, a e morët atë faturë?” Ajo më dërgon email edhe pse ne punojmë ngjitur me njëri-tjetrin. Nuk jam i sigurt se do ta dija nëse ajo po haste ndonjë problem në punën e saj.

Nuk jam i vetëdijshëm se kemi pasur ndonjë takim që mund të ketë bërë që ajo të mos dëshironte të fliste me mua. E  kam vrarë shumë mendjen duke u përpjekur të gjej një arsye. Kur ajo dhe unë kaluam në vlerësimin e saj të fundit të punonjësit, sugjerova që të shtonim një qëllim që ajo të më përditësonte një herë në muaj për punën e saj, në mënyrë që të jem i informuar, por kjo nuk ka ndodhur dhe nuk kam këmbëngulur më si çështje. Nuk kisha asnjë shqetësim për cilësinë e punës së saj as atëherë e as tani, dhe u sigurova që ajo ta dinte këtë. Mund të jetë thjesht vetë marrëdhënia shef-punonjës ajo që po vendos një pengesë mes nesh.

Teknikisht, ne mund të vazhdojmë kështu pafundësisht, por kur kam një punonjës që fut kokën për të thënë natën e mirë dhe për të biseduar për një sekondë në fund të ditës dhe një që nxiton jashtë para se të mund të them aq shumë sa natën e mirë, është e vështirë. të mos lëndohesh pak dhe të shqetësohesh nga kontrasti.

Keni ndonjë këshillë? Dua të jem një menaxher i mirë për të, por më duket se nuk mund të lidhem me këtë punonjëse në asnjë nivel. Unë kam qenë në shumë poste drejtuese dhe nuk kam hasur kurrë në një problem si ky.

Green përgjigjet:

Ka një shans të mirë që kjo ndodh vetëm sepse ju jeni shefi i saj, dhe kështu ajo ju vendos në një kategori të ndryshme nga Neal dhe të tjerët. Rreziqet janë më të larta me ju dhe ajo mund të mos jetë e rehatshme të flasë me ju në një mënyrë më sociale.

Dhe kjo pjesë e saj është në rregull. Nuk është një punë e madhe nëse Beth nuk bisedon me ty ose nuk thotë natën e mirë para se të largohet, dhe si menaxher nuk mund t’i marrësh ato gjëra personalisht. Si shefi i saj ju dëshironi të mbani fokusin tuaj në punën dhe efektivitetin e saj.

Por, ndërsa ajo nuk ka nevojë të lidhet me ju personalisht, ajo ka nevojë të lidhet me ju për punën, dhe tani tingëllon sikur niveli i kontaktit të lidhur me punën është shumë larg atij që duhet të jetë. Nëse po kaloni një muaj pa dëgjuar asgjë se si po shkon puna e saj, në shumicën e punëve ky është një problem — dhe është një problem që i keni kërkuar asaj t’ju përditësojë periodikisht dhe nuk po ndodh.

Tani për tani, po e lini Beth-in të përcaktojë kushtet e marrëdhënies; po ia shtyni tërësisht asaj se cilat janë preferencat e saj. Si menaxher, ju nuk mund ta bëni këtë (ose të paktën nuk mund ta bëni nëse rezulton në një situatë si kjo). Ju duhet të vendosni se çfarë lloj komunikimi dëshironi me të dhe sa shpesh, dhe më pas ta bëni këtë.

Për shembull, mund t’i thoni asaj se do të filloni të keni takime të rregullta check-in (javore, çdo dy javë ose çfarëdo që ka kuptim për punën tuaj). Njoftojeni para kohe se çfarë të presë në këto takime — se do të shqyrtoni projektet aktuale, do të përmblidhni punën e fundit, do të jepni të dhëna, do të flisni për sfidat, etj.

Për të paktën disa nga këto takime të para, dyshoj se do t’ju duhet të vini të përgatitur për të nxjerrë informacion nga ajo. Mendoni paraprakisht për atë që dëshironi të dini dhe si mund të jeni në gjendje të jeni të dobishëm për të. Nëse nuk merrni kontrollin e axhendës, duket sikur ju të dy do të shikoni njëri-tjetrin, gjë që do t’i përforcojë asaj idenë se bisedat me ju nuk janë të nevojshme.

Pyetje për t’ju nisur: Çfarë lloj reagimi keni për punën e saj të fundit dhe se si po shkojnë gjërat në përgjithësi? Çfarë ndihet si sfida më e madhe në botën e saj tani dhe a mund të flisni të dy se si t’i qaseni asaj? Si po shkojnë gjërat me projektin e ndërlikuar X? A ka mësime për t’u kapur nga projekti Y muajin e kaluar, kur ajo nuk mori rezultatet që ju prisnit? A ka gjëra për të cilat ndiheni jashtë vëmendjes dhe doni të dini më shumë rreth tyre?

Gjithashtu, sigurohuni që të shpjegoni pse po e bëni këtë ndryshim. Ju nuk dëshironi që Beth të mendojë se është një ndëshkim ndaj problemeve në punën e saj. Shpjegoni se e keni kuptuar se nuk jeni në gjendje të punoni me të dhe nuk jeni në gjendje të jeni një burim për të ashtu siç dëshironi të jeni. Thuaj se kjo ka qenë një dështim nga ana jote, jo e saj, dhe e ke kuptuar se duhet ta korrigjosh atë.

Gjithashtu mund të ia vlejë të trajtohet ndryshimi i madh në marrëdhënien tuaj me të kundrejt Nealit … sepse ka një shans që ajo të ndihet e shpërfillur nga marrëdhënia më e ngushtë që keni me të dhe të mos e kuptojë se kjo është për shkak se ajo ka penguar përpjekjet tuaja për ta krijuar atë. Ju mund të thoni diçka si, “Dua të sigurohem që e dini se do të mirëprisja të flisja me ju më shpesh në baza jozyrtare gjithashtu, ngjashëm me atë që bëj me Neal. Mendimi im është se ju preferoni të fokusoheni në punë kur je në punë — a kam të drejtë për këtë? Nëse e kam lexuar gabim, dua që të di sa i mirëpritur je të bashkohesh në ato biseda apo të kesh biseda të veçanta me mua.”

Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0