Punëtorët franceze të Coca-Cola gjejnë të kontrabanduar kokainë në dërgesë - Business Magazine Albania

Punëtorët franceze të Coca-Cola gjejnë të kontrabanduar kokainë në dërgesë


Punëtorët në një fabrikë të Coca-Cola-s në jug të Francës hapën një dërgesë me lëng portokalli, por në vend të saj gjetën një ngarkesë të madhe të kokainës. Fabrika e Coca-Cola në qytetin e Signes, në afërsi të bregdetit të Mesdheut, përqendrohet në prodhimin e pijeve të ndryshme. Një zëdhënës i Coca-Cola në Francë tha se punonjësit kanë njoftuar menjëherë policinë dhe autoritetet gjyqësore kanë hapur një hetim.

Ngarkesa përmbante 370 kg (815 paund) kokainë të cilat ishin fshehur në lëngjet e portokallit në anije që vinin nga Kosta Rika, tha zëdhënësi. Zyra e prokurorit në Marseille tha të mërkurën se ka hapur një hetim për trafikimin dhe importimin e drogave të paligjshme. Gjethe kokaine thuhet se janë përdorur në pijet origjinale të Coca-Cola në shekullin e 19, edhe pse kompania thotë se kokaina nuk ka qenë kurrë një “përbërës.”

Burimi: bloomberg.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0