Punëdore, Velinda ndërthur të vjetrën me modernen

Punëdore, Velinda ndërthur të vjetrën me modernen


Pasioni për të bukurën dhe dëshira për të ndërthurur traditën e vjetër të punimit me dorë me modernen, e ka çuar në një sipërmarrje të re.  Prej dy vitesh ajo ka biznesin e saj online të krijimeve me dorë. Quhet Velinda Karaj dhe është nga Cërriku.  Për të nisur këtë sipërmarrje nuk nevojiten studime të caktuara. Mjafton të kesh talent, durim dhe përkushtim.

Punimet me dorë kohët e fundit po zhvillohen shumë dhe është një mundësi shumë e mirë vetëpunësimi dhe sigurimi të ardhurash, qofshin të ardhura bazë apo shtesë.

Velinda na thotë në një intervistë se ana metodike e profesionit për të cilin ka studiuar, që në themel ka artin dhe krijimtarinë, ka qenë shtysa për t’u marrë me këto krijime.

Në fillimet e këtij rrugëtimi, ajo ka vetëm llogari në rrjetin social Instagram dhe Facebook të quajtur Punimemedoreelita, përmes të cilave reklamon dhe shet produktet e saj. Ajo mendon se fakti që shqiptarët po fokusohen tek krijimet me dorë, tregon se ata akoma vazhdojnë të pëlqejnë traditën, por të ndërthurur me modernen, ndërthurje kjo që i bën këto krijime unike në llojin e tyre.

Lexo: Endi dhe Babeta, vëlla e motër të apasionuar pas “handmade”

Por cilat janë krijimet e saj, sa variojnë çmimet? Cilat janë planet e së ardhmes?
Fillimisht filloi me krijimet me grep. Kur puna e saj shfaqi interes dhe numri i klientëve u rrit, ajo filoi të punonte çertifikata lindje, të cilat tani janë bërë  dhurata kryesore për një bebe që vjen në jetë.  Puna e saj u zgjerua me kalimin e kohës, duke punuar shumë produkte të personalizuara. Së fundi, ajo është angazhuar edhe në krijimin e çantave me dorë, produkte të cilat po tërheqin shumë vëmendjen e klientëve dhe janë unike. Për krijimin e një çante të vogël i duhen 12 orë punë.
handmadeNjë punë e madhe për çmimin që mund të ketë në tregun vendas. Por ajo u gëzohet rritjes së porosive.
“Është një punë e lodhshme, por kur ti shikon rezultatin, e harron lodhjen dhe fillon e mendon për krijimin e rradhës”,- thotë ajo.  Përmes detajeve ajo arrin të bëjë unik çdo prodhim.

Materialet i porosit jashtë dhe punimet i realizon vetë nga fillimi deri në fund.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0