Puna nga shtëpia po na dëmton sytë. Ja se si mund të mbroni shikimin tuaj - Business Magazine Albania

Puna nga shtëpia po na dëmton sytë. Ja se si mund të mbroni shikimin tuaj

shikimin

Në një studim të kohëve të fundit, 68% e punonjësve në distancë thanë se kanë përjetuar probleme të reja me sytë që kur kanë nisur punën nga shtëpia.

Puna nga shtëpia është këtu për të qëndruar gjatë dhe debati për të mirat dhe të këqijat nuk ka të ngjarë të përfundojë së shpejti, por ka një faktor rreth kësaj për të cilin ne rrallë flasim: shikimi ynë.

All About Vision, një faqe interneti kushtuar kujdesit për sytë, kreu një anketë me 1000 amerikanë, një e treta e të cilëve punonin në mënyrë hibride, një e treta e të cilëve punonin në distancë dhe një e treta e të cilëve punonin në zyrë.

Lexoni: Njeriu i verbër rifiton shikimin falë kornesë sintetike të “Israeli startup’s”

Ata zbuluan se, mesatarisht, 68% e punëtorëve në distancë thanë se vunë re probleme të reja me sytë që kur punonin nga shtëpia. Mesatarisht, punonjësit në distancë shpenzojnë 13 orë në ditë në ekran në krahasim me punonjësit në zyrë që kalojnë 11 orë në ekran. Përveç kësaj, një e katërta e punonjësve në distancë thonë se ndihen të paaftë të largohen nga ekranet e tyre për shkak të presionit të punës.

Studimi rekomandoi si më poshtë për të mbrojtur shikimin tuaj:

  • Kur është e mundur, shmangni ekranet.
  • Nëse nuk mundeni, bëni pushime të shpeshta, veçanërisht nëse jeni duke kaluar kohë të gjata duke parë një ekran që është 24 inç larg ose më afër. Rregulli 20-20-20 nënkupton 20 sekonda pushime çdo 20 minuta për të parë një objekt 20 metra larg.
  • Përdorni syze që bllokojnë dritën blu.
  • Aktivizoni modalitetin e natës në pajisjet tuaja dhe mos i përdorni ato menjëherë para gjumit.

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0