Puna në zyrë mund të vjedhë orë të tëra nga koha juaj personale. Merrni përsëri kontrollin me këto këshilla - Business Magazine Albania

Puna në zyrë mund të vjedhë orë të tëra nga koha juaj personale. Merrni përsëri kontrollin me këto këshilla

Puna në zyrë

Zgjohuni, vishuni, shkoni në pune, kthehuni nga puna, bëni darkën dhe shkoni për të fjetur. Nëse keni fëmijë, shumëzojini ato detyra me shumë.

Mes atyre momenteve janë dhjetëra detyra për t’u bërë. Puna në distancë u dha shumë njerëzve kohë shtesë për të punuar në listat personale të detyrave ose për të marrë një pushim. Rikthimi i punës në zyrë do të thotë më pak kohë për të përfunduar detyrat. Jo gjithmonë përfundoni gjithçka që dëshironi, gjë që ndonjëherë mund t’ju bëjë të ndiheni në faj dhe ankth për ditën e nesërme. Por nuk duhet të jetë kështu. Ndërsa shumë kthehen në zyrë, është e mundur që të jeni akoma produktiv pa u ‘varrosur’ nën një mal me punë të papërfunduara. Ekspertët e produktivitetit ndanë këshillat e tyre më efektive për të arritur qëllimet duke reduktuar stresin tuaj.

Jepini prioritet detyrave tuaja

Hapi i parë është të ndani detyrat tuaja në qëllime afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata, tha Alejandro Lleras, profesor në departamentin e psikologjisë në Universitetin e Illinois Urbana-Champaign. Pas kësaj, renditini ato në bazë të nivelit të urgjencës në mënyrë që të dini se cilat të bëni më parë, tha ai. Ky proces ju lejon të përqëndroheni në detyrat që janë më të ndjeshme ndaj kohës, duke mbajtur një sy në qëllimet afatgjata.

Lexoni: Këshilla për shefat/ Nëse i sillni punonjësit në zyrë edhe ju duhet të jeni aty

“Njerëzit mund ta bëjnë veten të ndihen të zënë duke bërë gjithmonë gjërat e shkurtra që mund të mos jenë më urgjentet, por ato janë të lehta për t’u përfunduar,” tha ai. Ky është një kurth i zakonshëm që i lë njerëzit të rraskapitur pa përfunduar synime më të mëdha, shtoi Lleras.

Kur përqëndroheni fillimisht në detyrat me prioritet më të lartë, ju gjithashtu ndjeni më pak presion për të vazhduar në fund të ditës, sepse gjërat që mbeten kanë tendencë të jenë më pak të rëndësishme dhe mund të trajtohen më vonë, tha Earl Miller, Profesor Picoëer i Neuroshkencës.

Zbuloni kohën tuaj optimale të punës

Disa njerëz mund të punojnë në detyra të rëndësishme që kërkojnë shumë vëmendje, por ata nuk punojnë në to në kohën kur janë më produktivë. Kjo harxhon energji të çmuar që mund të përdoret diku tjetër, tha Lleras.

Në vend që të punoni në detyrat më të rëndësishme në kohë të ndryshme, përqëndrohuni në përdorimin e kohës kur jeni më produktiv dhe më i fokusuar për të përfunduar artikujt e listës së detyrave, tha ai.

Nëse nuk jeni të sigurtë se kur është koha juaj optimale e ditës, vendosni një orar të rregullt të gjumit. Pastaj provoni të punoni në kohë të ndryshme të ditës, tha Lleras. Çdo herë që e gjeni veten më produktiv, përpiquni ta mbroni atë kohë sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që të mund të bëni më shumë.

“Është e rëndësishme të merrni parasysh se cilat janë pikat tuaja të forta dhe cilat janë kufizimet tuaja familjare,” tha Lleras.

Fuqia e monotasking

Shoqëria ka rrënjosur tek ne se kryerja e shumë detyrave është një aftësi e rëndësishme që nevojitet për të pasur sukses, tha Miller. Megjithatë, kur kaloni midis qëllimeve të shumëfishta, po shpenzoni kohë të çmuar duke manipuluar një sërë detyrash dhe duke rikonfiguruar vazhdimisht trurin tuaj, gjë që kërkon përpjekje shtesë.

Kjo ul produktivitetin, kështu që si rezultat, njerëzit po arrijnë më pak se sa do të përqëndroheshin në mono-detyrë, e cila është duke punuar në një detyrë në një kohë, tha ai.

Miller rekomandon që të filloni duke vendosur një kohëmatës për 20 minuta dhe të punoni vetëm në një detyrë deri sa të mbarojë koha. Me kalimin e kohës, ju mund të ndërtoni tolerancën tuaj për periudha më të gjata kohore, shtoi ai.

Nëse e bëni këtë, do të shihni se cilësia e punës suaj do të përmirësohet si dhe efikasiteti juaj, kështu që do të jeni më produktiv.

Pranoni që mund të mos përfundoni gjithçka

Ka kaq shumë gjëra që dikush mund të bëjë brenda një dite, kështu që njerëzit nuk duhet ta shtyjnë veten deri në pikën e rraskapitjes, tha Larry Rosen, profesor i psikologjisë në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, Dominguez Hills.

Është e rëndësishme të vendosni kufizime për veten tuaj, ngjashëm me mënyrën se si prindërit vendosin rregulla për fëmijët e tyre si të shkojnë në shtrat deri në orën 21:00, tha ai.

Vendosja e orëve jashtë zyrës çdo ditë kur nuk jeni në punë është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të ndaluar së menduari për detyrat e papërfunduara, tha Rosen. Kjo ju ndihmon të vendosni kufij dhe redukton shqetësimin për punën e papërfunduar për të cilën të tjerët mund t’ju kontaktojnë, shpjegoi ai.

Lexoni: A kanë harruar njerëzit si të sillen në zyrë?

Për shembull, mund të vendosni një mesazh të automatizuar pasi të dilni nga puna çdo ditë duke thënë se do të përgjigjeni në mëngjes, tha Rosen.

Pavarësisht se me sa teknika përpiqeni të maksimizoni kohën tuaj, mund të mos jetë e mjaftueshme, dhe kjo është në rregull, tha Miller.

Njohja e vetvetes është gjithçka, duke pranuar se keni më pak kohë dhe nuk mund të bëni aq shumë, largon presionin.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0