Pse hapësira po bëhet një vend i rrezikshëm për të bërë biznes?


Startup-i i internetit OneWeb po planifikon të vendosë qindra satelitë të rinj në orbitën e tokës dhe themeluesi Greg Wyler dëshiron të jetë i sigurt se kjo gjë po bëhet siç duhet.

Hapësira është e mbushur me rreziqe, pasi ekzistojnë miliona pjesë të mbetura, që lëvizin në hapësirë si pasojë e udhëtimeve hapsinore në gati 50 vite dhe mungesës së rregullave për të mbajtur pastër hapësirën. OneWeb nuk dëshiron që të parashtrojë një tjetër problem siç është ai i gjërave të vjetra dhe për këtë është angazhuar t’i tërheqë satelitët pas mbarimit të punës së tyre.

Sipas kësaj kompanie, mbetjet në hapësirë janë shqetësuese aq sa edhe në tokë.

Ky problem, sipas Greg Wyler, është i njëjtë me atë të hedhjes së shisheve plastike në oqean, madje edhe i një shkalle më të lartë. Sipas një vlerësimi paraprak, dekadën e ardhshme numri i satelitëve aktivë në qiellin tonë mund të jetë më shumë se trefishi i satelitëve aktualë, pasi pritet të shtohen më shumë se 7,000 pajisje të reja. Ekspertët i tremben faktit se hapësira po mbushet gjithnjë e më shumë me njerëz dhe përplasjet mund të sjellin pasoja katastrofike. Kjo nënkupton fundin e eksplorimit shkencor, shërbimin GPS, televizionin satelitor, internetin dhe shërbimin telefonik për miliona njerëz.

Lexo:  Vizioni i Elon Musk për të ardhmen tonë në hapësirë vjen me një kosto serioze

Satelitë e OneWeb, parashikohet të kenë mjaftueshëm karburant për t’u kthyer përsëri në atmosferën e Tokës pas mbarimit të misionit. Wyler shprehet se kjo teknologji është e shtrenjtë, por duhet bërë për të qenë qytetarë më të mirë për planetin tonë. OneWeb, ka premtuar t’i tërheqë ato brenda pesë vitesh pasi të përfundojnë misionin.

Një studim i kohëve të fundit nga NASA, sugjeroi të gjithë operatorët satelitorë të aplikojnë këtë standard, pasi kjo zvogëlon rrezikun e goditjeve kataklizmike. Wyler tha se është diçka pozitive që mbështetësit e OneWeb, që përfshijnë gjigandët e korporatave si Softbank dhe Coca-Cola, kanë qenë të gatshëm të shpenzojnë para shtesë për t’u kujdesur për mirëmbajtjen e hapësirës. Kjo shërben gjithashtu edhe si një motivim biznesi. Sipas Shagun, një analist në Sky Veri, mbajtja e pastër e orbitës do të jetë thelbësore për kompanitë si OneWeb, që po investojnë miliarda në konstelacionet e tyre.

Një tjetër pikëpyetje ngrihet lidhur me investimet që do të bëjë sektori privat në shtimin e teknologjive në satelitët e tyre dhe për koston që do të ketë. Nuk do të ketë ndëshkime për kompanitë që nuk respektojnë rekomandimet e NASA-s ose udhëzimet më të lehta ndërkombëtare, ç’ka do të thotë se pastrimi nga mbetjet e satelitëve do të ketë mundësi të bëhet përgjatë 25 vitesh. Por, pyetja që mbetet pa përgjigje është: nëse do të bëhet mjaftueshëm për të shmangur katastrofën.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale