Pse Google pagoi tek Apple 9 miliardë dollarë? (VIDEO)


Sipërmarrësi multimilioner Patrick Bet David përmes një video të shkurtër në makinën e tij bëri një analizë të marrëveshjes së Google me Apple. Ai dëshiron që pasi t’i keni dëgjuar këto statistika, filloni të mendoni se si marrëdhënia ndërmjet këtyre dy gjigantëve të teknologjisë lidhet me biznesin apo karrierën tuaj.

Google i pagoi Apple vitin e kaluar një shumë prej 9 miliardë dollarësh, dhe ju mund të pyesni pse e bëri këtë? A bleu më shumë iphone, apo filluan një kompani bashkë? Jo, shumë thjeshtë. Google i pagoi Apple 9 miliardë dollarë vetëm që të jetë e para në listën e kërkimit në Iphon-ët e tyre në Safari. Kjo është arsyeja e vetme.

Dhe Google pritet të paguajë 12 miliardë dollarë për vitin 2019 për motorrin e kërkimit.

Dikush mund të mendojë se kjo është çmenduri. Por jo në të vërtetë. Apple ka 101.9 milionë përdorues të Iphone në Amerikë. Google natyrisht që do të paguajë 9 miliardë dollarë që të zotërojë këtë numër të përdoruesve.

Dhe si aplikohet kjo në biznesin tuaj? Çfarë mund të mësoni ju nga Google dhe Apple?

1. Njihni konsumatorët tuaj

Çfarëdo produkti që shisni, çfarëdo biznesi apo shërbimi që ofroni, duhet ta dini se ku shpenzojnë më shumë kohë konsumatorët tuaj. Duhet të gjeni një mënyrë që të merrni vëmendjen e tyre. Google e ka kuptuar. Për të qenë motori i parë i kërkimit në botë, i duhen përdoruesit e Iphone.

2. Krijoni një audiencë masive dhe një shërbim kualitativ

Çfarë duhet të bëni që të rrisni përdoruesit dhe ndjekësit tuaj, në mënyrë që dikush një ditë t’ju paguajë një shumë të majme, apo të gjeneroni të ardhura të larta sepse keni miliona përdorues në kompaninë tuaj dhe ofroni një përmbajtje tejet kualitative.

https://www.youtube.com/watch?v=zQsvNPGVOIc&t=1s

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0