Pse bizneset duhet të marrin parasysh këshillat e Elon Musk për punësimin


Elon Musk ka qenë prej kohësh një nga mendimtarët më të shquar në botën e teknologjisë. Komentet e tij në Twitter motivojnë drejtuesit që të mendojnë si ai. “Ju nuk duhet të befasoheni kur një ditë të humbisni talentin tuaj”, thotë Musk.

Në postimet në Twitter Musk tha, se “Tesla po kërkon të punësojë njerëz që mund të ndihmojnë kompaninë të përmirësojë teknologjinë e inteligjencës artificiale”. Ai tha, se njerëzit do të kishin kontakt të lehtë me të. Ai madje premtoi një festë në shtëpinë e tij për kandidatët e suksesshëm. Musk u bëri thirrje të aplikonin të gjithëve, me çfarëdolloj arsimi”.

Lexo: “Mos bëj si i zgjuar”. Ja këshilla më e mirë nga Steve Jobs, Elon Musk dhe Richard Branson

Ai nuk kërkon domosdoshmërisht një kandidat që ka një doktoraturë, por edhe kandidat që ka vetëm shkollën e mesme. Gjithçka që ai vërtetë dëshiron, sipas postimit që të bërë në Twitter, është dikush me “njohuri të thella” në inteligjencën artificiale.

Këtë postimi shefi i Teslas, Elon Musk e ka bërë edhe më parë. Ai fokusohet më shumë te personat që mund të bëjnë punë të mira, sesa te ata që kanë një arsimim.  Kjo është diçka që shpesh anashkalohet nga disa ndërmarrje, të cilat harxhojnë shumë kohë duke analizuar arsimin e një personi dhe nuk ka kohë të mjaftueshme për të analizuar nëse personi në të vërtetë ka aftësinë të bëjë punën e duhur.

Në këtë artikull nuk po hedhim poshtë rëndësinë e arsimimit. Dhe sigurisht ata që fitojnë diploma të avancuara në institucionet prestigjioze meritojnë të konsiderohen për punë të larta. Por, në një botë ku kodifikimi mund të mësohet pa arsimim zyrtar dhe disa njerëz të thjeshtë nuk kanë mundësi të shkojnë në kolegje dhe universitete me çmime të larta, duhet të ketë më shumë drejtues si Musk, duke u bërë thirrje të gjithëve që të aplikojnë.

Lexo: 4 hapa për të rritur biznesin tuaj tani

Ky artikull vlen për ato kompani teknologjike, të cilat duhet t’i konsiderojnë kandidatët që kanë talent, jo vetëm ata që kanë një diplomë.

Burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale