Protestat në Amerikë. Biden: Bota po na sheh. Trump fton protestuesit të kthehen në shtëpi

Protestat në Amerikë

Presidenti në detyrë Donald Trump u ka bërë thirrje protestuesve të shkojnë në shtëpi. Deklarata erdhi pas konferencës për shtyp të Joe Biden, i cili i bëri apel Trump të thërrasë tërheqjen e protestuesve.

Autoritetet e sigurisë në Uashington DC nxorrën armët për të trembur e penguar protestuesit të depërtonin në godinën e Kongresit të njohur si Capitol Hill. Turma dhe personat e armatosur që u futën në Capitol Hill, kanë sjellë një bilanc të hidhur me 4 të vdekur dhe 13 të plagosur. Mbi 50 veta janë arrestuar pasi disa protestues u ngjiten në ndërtesë dhe hynë në ambientet e brendshme. Forca shtesë sigurie kundër protestave dhe Garda Kombëtare ndërhynë.

Thirrjet “Duam Trumpin” nga protestuesit, nënkuptojnë kundërshtimin e  rezultatit të zgjedhjeve. Ata hynë në korridoret e Kongresit, ku gjendet Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senatit. Ligjvënësit e pranishëm u evakuuan në një vend të sigurt.

Protestuesit, disa prej tyre të armatosur, përshkuan Kongresin. Shumë prej tyre mbanin shenja ose flamuj me emrin e Trump.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden i bëri thirrje Trumpit përmes mesazhit të tij,  “Kërcënimi i sigurisë së zyrtarëve të zgjedhur nuk është protestë, është kryengritje. Bota po na sheh. Si shumë amerikanë të tjerë, unë jam i tronditur dhe i trishtuar që kombi ynë, për kaq kohë rrezja e dritës dhe shpresës për demokraci, arriti në një moment kaq të errët. President Trump: Merr masa!”.

Menjëherë u shfaq Trump, i cili ftoi protestuesit të shkojnë në shtëpi.

“E kuptoj dhimbjen tuaj, e di që po vuani. Çdokush e di që zgjedhjet u vodhën. Edhe krahu tjetër. Por ju duhet të shkoni në shtëpi tani.”

pic.twitter.com/Pm2PKV0Fp3

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale