Protestat në Amerikë. Biden: Bota po na sheh. Trump fton protestuesit të kthehen në shtëpi - Business Magazine Albania

Protestat në Amerikë. Biden: Bota po na sheh. Trump fton protestuesit të kthehen në shtëpi

Protestat në Amerikë

Presidenti në detyrë Donald Trump u ka bërë thirrje protestuesve të shkojnë në shtëpi. Deklarata erdhi pas konferencës për shtyp të Joe Biden, i cili i bëri apel Trump të thërrasë tërheqjen e protestuesve.

Autoritetet e sigurisë në Uashington DC nxorrën armët për të trembur e penguar protestuesit të depërtonin në godinën e Kongresit të njohur si Capitol Hill. Turma dhe personat e armatosur që u futën në Capitol Hill, kanë sjellë një bilanc të hidhur me 4 të vdekur dhe 13 të plagosur. Mbi 50 veta janë arrestuar pasi disa protestues u ngjiten në ndërtesë dhe hynë në ambientet e brendshme. Forca shtesë sigurie kundër protestave dhe Garda Kombëtare ndërhynë.

Thirrjet “Duam Trumpin” nga protestuesit, nënkuptojnë kundërshtimin e  rezultatit të zgjedhjeve. Ata hynë në korridoret e Kongresit, ku gjendet Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senatit. Ligjvënësit e pranishëm u evakuuan në një vend të sigurt.

Protestuesit, disa prej tyre të armatosur, përshkuan Kongresin. Shumë prej tyre mbanin shenja ose flamuj me emrin e Trump.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden i bëri thirrje Trumpit përmes mesazhit të tij,  “Kërcënimi i sigurisë së zyrtarëve të zgjedhur nuk është protestë, është kryengritje. Bota po na sheh. Si shumë amerikanë të tjerë, unë jam i tronditur dhe i trishtuar që kombi ynë, për kaq kohë rrezja e dritës dhe shpresës për demokraci, arriti në një moment kaq të errët. President Trump: Merr masa!”.

Menjëherë u shfaq Trump, i cili ftoi protestuesit të shkojnë në shtëpi.

“E kuptoj dhimbjen tuaj, e di që po vuani. Çdokush e di që zgjedhjet u vodhën. Edhe krahu tjetër. Por ju duhet të shkoni në shtëpi tani.”

pic.twitter.com/Pm2PKV0Fp3

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0