Protestat antiqeveritare intensifikohen në Iran, ndërsa qeveria ka kufizuar internetin - Business Magazine Albania

Protestat antiqeveritare intensifikohen në Iran, ndërsa qeveria ka kufizuar internetin

Protestat për vdekjen e një gruaje në paraburgim policor në Iran u intensifikuan, ndërsa trazirat u përhapën në dhjetëra qytete.
Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq pasi u arrestua nga policia morale e Iranit për gjoja shkeljen e një ligji fetar që kërkon që gratë të mbajnë shami.

Policia pretendoi se Amini nuk ishte keqtrajtuar dhe se ajo vdiq nga një atak në zemër. Familja e saj ka shprehur dyshime mbi këtë pretendim, raporton AP. Presidenti iranian Ebrahim Raisi, i cili ishte në Nju Jork të mërkurën për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka urdhëruar një hetim për vdekjen e Amini.
Hengaw , një grup kurd për të drejtat e njeriut, tha se shtatë protestues janë vrarë dhe qindra të tjerë janë plagosur që nga fillimi i demonstratave të premten e kaluar. Qindra janë arrestuar gjithashtu, shtoi grupi. Zyrtarët iranianë kanë mohuar raportet se protestuesit janë vrarë nga forcat e sigurisë, sipas Reuters. Disa zyrtarë kanë pohuar pa prova se “agjentë të huaj” po nxisin trazirat.  Demonstruesit kanë bërë thirrje për liri më të mëdha, me disa gra duke djegur shamitë e tyre.

Lexo: Dollari vijon tejkalimin e Euros

NetBlocks, një mbikëqyrës me bazë në Londër që monitoron aksesin në internet në mbarë botën, tha të mërkurën se Whatsapp dhe Instagram ishin kufizuar në Iran. Teherani tashmë bllokon Facebook, Telegram dhe Twitter, megjithëse shumë iranianë përdorin VPN për të kapërcyer kufizimet.
NetBlocks raportoi gjithashtu “një ndërprerje pothuajse totale” të shërbimit të internetit në pjesë të provincës Kurdistane të Iranit, nga ishte Amini, dhe një “mbyllje në shkallë vendi të rrjeteve celulare”.
Irani ka kufizuar aksesin në internet në të kaluarën për të frenuar protestat antiqeveritare. Presidenti Biden tha të mërkurën se SHBA qëndron “me qytetarët e guximshëm dhe gratë e guximshme të Iranit, të cilat tani po demonstrojnë për të siguruar të drejtat e tyre themelore”. Shumë vende evropiane kanë kërkuar gjithashtu një hetim.

Nada Al-Nashif, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, tha në një deklaratë të martën se “autoritetet iraniane duhet të ndalojnë shënjestrimin, ngacmimin dhe ndalimin e grave që nuk respektojnë rregullat e hixhabit”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Nasser Kanaani, akuzoi SHBA-në dhe Bashkimin Europian për ndërhyrje në punët e brendshme të Iranit, sipas agjencisë gjysmë-zyrtare iraniane të lajmeve Fars. Ai u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe BE-së që të mos përdorin vdekjen e Amini për të “politizuar dhe objektivizuar” çështjen e të drejtave të njeriut në Iran.

axios

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0