Treni me shpejtësi 620 km/orë projektohet në Kinë - Business Magazine Albania

Treni me shpejtësi 620 km/orë projektohet në Kinë

Treni

Kina, tashmë vendi me trenat më shpejtësinë më të madhe në botë, ka zbuluar projektin më të ri për ndërtimin e trenti të ri me shpejtësi të lartë. Maglev mund të arrijë shpejtësinë deri në 620 kilometra/orë.

Treni punon me fuqi përcjellëse në temperaturë të lartë, duke dhënë ndjesinë se noton përgjatë shinave të magnetizuara.

Trenime gjatësi 21 metra u prezantua para mediave gjatë këtij muaji në qytetin Chengdu, në provincën Sichuan më 13 janar me një test në 163 metra.

Përveç kësaj, studiuesit e universitetit ndërtuan 165 kilometra pistë për të demonstruar se si do të dukej treni .

Lexo:  Kargo ajrore, drejt rritjes pas pandemisë

Sipas profesorit He Chuan, treni mund të jetë funksional pas 3-10 vitesh. “Sichuan ka burime të rralla të tokës, e cila është bërë shumë e dobishme për ndërtimin nga ana jonë e gjurmëve të magnetit të përhershëm, duke promovuar kështu zhvillimin më të shpejtë të eksperimenteve”.

Treni i parë i shpejtë Maglev, ka filluar të funksionojë në vitin 2003, duke ecur me një shpejtësi maksimale prej 431 km/orë.

Lojërave Olimpike Dimërore 2022 kanë nxitur projektet kineze në infrastrukturë. Së fundi, Kina prezantoi trenin e ri, krijuar për të përballuar temperaturat e ulëta. Ai është quajtur treni i akullt.

Traveller

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0