Treni me shpejtësi 620 km/orë projektohet në Kinë

Treni

Kina, tashmë vendi me trenat më shpejtësinë më të madhe në botë, ka zbuluar projektin më të ri për ndërtimin e trenti të ri me shpejtësi të lartë. Maglev mund të arrijë shpejtësinë deri në 620 kilometra/orë.

Treni punon me fuqi përcjellëse në temperaturë të lartë, duke dhënë ndjesinë se noton përgjatë shinave të magnetizuara.

Trenime gjatësi 21 metra u prezantua para mediave gjatë këtij muaji në qytetin Chengdu, në provincën Sichuan më 13 janar me një test në 163 metra.

Përveç kësaj, studiuesit e universitetit ndërtuan 165 kilometra pistë për të demonstruar se si do të dukej treni .

Lexo:  Kargo ajrore, drejt rritjes pas pandemisë

Sipas profesorit He Chuan, treni mund të jetë funksional pas 3-10 vitesh. “Sichuan ka burime të rralla të tokës, e cila është bërë shumë e dobishme për ndërtimin nga ana jonë e gjurmëve të magnetit të përhershëm, duke promovuar kështu zhvillimin më të shpejtë të eksperimenteve”.

Treni i parë i shpejtë Maglev, ka filluar të funksionojë në vitin 2003, duke ecur me një shpejtësi maksimale prej 431 km/orë.

Lojërave Olimpike Dimërore 2022 kanë nxitur projektet kineze në infrastrukturë. Së fundi, Kina prezantoi trenin e ri, krijuar për të përballuar temperaturat e ulëta. Ai është quajtur treni i akullt.

Traveller

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0