Projekti “Starlink” i SpaceX bëhet gati të ofrojë lidhje interneti tek avionët komercialë - Business Magazine Albania

Projekti “Starlink” i SpaceX bëhet gati të ofrojë lidhje interneti tek avionët komercialë

Projekti Starlink i SpaceX do të fillojë testimin e shërbimit të tij të internetit tek avionët me qëllim që së shpejti të ofrojë lidhje me linjat ajrore komerciale.

Starlink është në bisedime me disa kompani për të ofruar lidhje interneti, sipas Jonathan Hofeller, nënkryetar i shitjeve komerciale, siç raportohet nga Bloomberg.

Deri në gjashtë satelitë në javë po grumbullohen në vendin e kompanisë dhe SpaceX me sa duket po kalon në një version më të sofistikuar të mjetit. Është e paqartë se sa të avancuara janë bisedimet në këtë fazë, apo cilat janë detajet e testimit.

SpaceX ka lëshuar mijëra satelitë në hapësirë me përpjekjen e saj për të ndërtuar një flotë me më shumë se 30,000 satelitë. Javën e kaluar lëshoi ​​53 satelitë të rinj nga Florida.

Lexo edhe: Drejt internetit satelitor me shpejtësi të lartë

Është e mundur që Starlink përfundimisht të bëhet një alternativë më e fortë dhe më e sigurt për GPS, megjithëse aktualisht nuk është aq i saktë sa sistemi aktual.

GPS përdor sinjale të njohura që mund ta bëjnë atë të pambrojtur ndaj sulmeve të mashtrimit ose bllokimit, por e bën këtë në përfitim të prodhuesve që mund të bëjnë lehtësisht pajisje të ndryshme që të ndërveprojnë me këto sinjale.

Fatkeqësisht, numri masiv i mjeteve artizanale në hapësirë ​​është përgjegjës për më shumë se gjysmën e të gjitha përplasjeve në hapësirë, sipas kreut të Grupit të Kërkimeve Astronautike – afërsisht 1600 takime të afërta çdo javë.

SpaceX thuhet gjithashtu se është në një “krizë” financiare në lidhje me prodhimin e raketës së saj Starship.

“Kriza e prodhimit të Raptor është shumë më e keqe se sa dukej disa javë më parë … Nuk ka asnjë mënyrë për ta mbuluar këtë.” ka shkruar Musk.

“Ne përballemi me rrezikun e vërtetë të falimentimit nëse nuk mund të arrijmë një normë fluturimi Starship të paktën një herë në dy javë vitin e ardhshëm”, shtoi ai, në një memo të parë nga CNBC dhe të raportuar fillimisht nga Space Explored. Ai gjithashtu e quajti situatën një “katastrofë”.

The Independent 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0