Drejt internetit satelitor me shpejtësi të lartë - Business Magazine Albania

Drejt internetit satelitor me shpejtësi të lartë

internet

Faza e testimit të Starlink do të përmbyllet në muajinTetor, sipas themeluesit të “Space X”, Elon Musk. Starlink është shërbimi i internetit satelitor, që duhet të ofrojë një lidhje me shpejtësi të lartë në çdo vend të botës, edhe në zonat më të paaksesueshme, duke anashkaluar infrastrukturat tokësore.

Deri më sot “Space X” ka hedhur në orbitë 1740 satelitë Starlink dhe faza beta, apo e thënë ndryshe e testimit, është fokusuar në Amerikën e Veriut dhe disa pjesë të Evropës.

E ardhmja e Starlink, për të patur një mbulim më të plotë, parashikon instalimin edhe të shumë satelitëve të tjerë. E gjitha infrastruktura është për internetin pa limit kudo, për fushën e telekomunikacionit, por mbi të gjitha për një pushtet absolut edhe në orbitë.

Fast Company

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0