Probleme për firmat e automjeteve elektrike. Nio dhe Tesla reduktojnë dërgesat e reja dhe prodhimin - Business Magazine Albania

Probleme për firmat e automjeteve elektrike. Nio dhe Tesla reduktojnë dërgesat e reja dhe prodhimin

Prodhuesi kinez i automjeteve elektrike Nio uli perspektivën e tij të tremujorit të katërt për dërgesat, duke përmendur ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit që rrjedhin nga shpërthimet e Covid.

Aksionet e kompanisë ranë të martën pas njoftimit. Kompania përmendi ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit për shkak të shpërthimeve të Covid në qytetet kryesore kineze, të cilat ngadalësuan operacionet në dhjetor. Si rezultat, klientët e Nio janë përballur me vonesa në dorëzim dhe probleme me regjistrimin.

Lexo edhe: Bien aksionet e Tesla

Ndërkohë probleme duket se ka edhe marka tjetër e makinave elektrike Tesla, e cila planifikon të kryejë një orar të reduktuar prodhimi në fabrikën e saj në Shangai në janar, duke zgjatur prodhimin e reduktuar që filloi këtë muaj deri vitin e ardhshëm, sipas një plani të brendshëm të rishikuar nga Reuters.

Tesla nuk specifikoi një arsye për ngadalësimin e prodhimit në planin e saj. Nuk ishte gjithashtu e qartë nëse puna do të vazhdonte jashtë linjave të montimit për Modelin 3 dhe Modelin Y në fabrikë gjatë kohës së planifikuar të ndërprerjes./ Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0