Pritet të ndërtohet porti për super-jahtet dhe një resort luksoz vetëm një orë larg Tiranës - Business Magazine Albania

Pritet të ndërtohet porti për super-jahtet dhe një resort luksoz vetëm një orë larg Tiranës


Një port i madh për jahtet dhe një resort luksoz është duke u ndërtuar në Kalanë e Turrës në Synej të Kavajë.

Porto Albania” do të jetë një hapësirë e madhe turistike që do e përfshijë Shqipërinë në listën e vendeve luksoze.

Projekti do të ndërtohet nga një kompani zvicerane, e cila parashikon që në vitin 2019 të jetë gati.

Në port do të ankorohen 690 varka dhe jahte. Gjithashtu do të ketë një hotel me pesë yje dhe 146 dhoma, 250 apartamente, qendër tregtare, fushë golfi etj.

burimi: 27.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0