Princ Leka pret në Pallatin Mbretëror fëmijët e kopshtit ‘Princi i Lumtur’


Në kopshtin “Princi i Lumtur” ëndrrat bëhen realitet. Jo më larg se këtë javë, fëmijët e këtij kopshti, ishin vizitorët e vegjël të shtëpisë mbretërore. Deri dje, ata princin dhe princeshën i kishin takuar vetëm në përralla, por Edlina Bano Losha, drejtoresha e kopshtit e bëri realitet ëndrrën e tyre.

“Ideja erdhi nga një prind në kopësht dhe e miratova me shumë dashuri dhe pa hezituar”,– thotë Eda, për BusinessMag.al. Ëndrra e tyre ishte të shkonin ta takonin princin dhe princeshën në Pallatin Mbretëror! Të zbukuronin bredhin e Krishtlindjeve tek salloni i madh… të hanin kekun dhe ëmbëlsirat e festës… dhe të dëgjonin me veshët e tyre për librin që Princeshë Elia ka shkruar për familjen mbretërore…. Falë shokut të tyre Johan dhe mamit të tij Ledia, takimi me Princeshën Elia nuk mbeti më një ëndërr!”

Një emocion i pa përshkrueshëm është vizita tek Princ Leka i këtyre fèmijëve të vegjël që edhe sjelljen e bënë të denjë për vendin ku kishin shkuar. Edhe pse gjendeshin në një pallat mbretëror, ende nuk e besonin dot që ishin aty, pikërisht në vendin ku kishin lexuar vetëm në përralla.

Mikpritja që karakterizonte shtëpinë e princit dhe princeshës ishte aq e madhe, saqë fëmijët u ndjenë njëlloj si në shtëpinë e tyre. Teksa Eda rrëfen për këtë moment kaq të bukur, nuk harron të theksojë thjeshtësinë e Elias dhe Lekës. të cilët shtëpinë e tyre e kishin mbushur me kaq shumë dashuri.

Lexo: Edlina Bano Losha: Ja pse fëmijët duhet të shkojnë në kopshte edhe kur bie tërmet

Një moment shumë i bukur ishte ai kur Elia u vendosi kurora vajzave, e ndërsa Princ Leka dekoroi djemtë me një medalje simbolike, e cila kishte stemën e Skëndërbeut. Të mbledhur rreth oxhakut, Elia lexoi edhe librin e saj kushtuar familjes mbretërore.

“Ishte aq e vërtetë. Në çdo veprim të sajin ajo është unike, fëmijët e adhuruan që në takimin e parë”, thotë ajo.

Por, fëmijët e kopshtit “Princi i Lumtur” nuk shkuan duarbosh. Ata me vete kishin dhuratat e tyre modeste të bëra me aq shumë dashuri. Elia këto dhurata i vendosi në pemën e shtëpisë, duke treguar një shenjë të madhe mirënjohje për vizitorët e vegjël.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale