Prezantoni idenë tuaj të biznesit në konkursin AgroChallenge

AgroChallenge
  1. Qeveria Gjermane nëpërmjet GIZ, mbështet Shqipërinë duke përmirësuar kapacitetin dhe performancën e të rinjve në fushën e sipërmarrjes, që lidhet me bujqësinë, nëpërmjet projektit SDR Albania, zbatuar nga instituti ADRIAPOL.

AgroChallenge është një konkurs idesh biznesi, i cili do të zhvillohet në katër qytete në Shqipëri. Qëllimi i këtij konkursi është që t’iu vijë në ndihmë të rinjve, të cilët kanë një ide biznesi në fushën agro dhe dëshirojnë që t’a zhvillojnë atë më tej.

Kush mund të aplikojë?

Çdo i ri, i cili ka një ide biznesi ose ka një biznes në fushën agro dhe idenë e tij dëshiron ta prezantojë në aktivitetet, që do të mbahen në: Tiranë, Korçë, Shkodër dhe Vlorë.

Për çfarë konkurrohet?

Fituesi i konkursit lokal (në çdo qytet) dhe konkursit kombëtar do të ketë mundësinë të marr pjesë në konkursin “GLOBAL AGRIPRENEURS SUMMIT”, i cili zhvillohet në Greqi.

Si mund të aplikoni?

Për të marr pjesë në këtë konkurs duhet të plotësoni të dhënat tuaja duke klikuar këtu. Personat, që do të përzgjidhen do të kontaktohen me e-mail/ telefon për të mbajtur pitching përpara një jurie, e cila përbëhet nga sipërmarrës.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale