Presidenti filipinas: Besoj tek vaksina ruse, eksperimentoni me mua në fillim

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka vlerësuar përpjekjet e Rusisë për të zhvilluar një vaksinë “falas” COVID-19. Për të lehtësuar frikën, Duterte tha se ai do të ofrohet i pari për eksperiment dhe pas tij do të shpërndahet tek e gjithë popullata.

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte konfirmoi se ka pranuar ofertën e Presidentit rus Vladimir Putin për të siguruar një vaksinë ruse COVID-19 kur ajo të vihet në dispozicion dhe tha se ai është i gatshëm të marrë pjesë në provat e para. ‘’Kur vaksina të vijë, unë do ta injektoj atë publikisht. Eksperimentoni me mua në fillim. Nëse funksionon tek unë, do të funksionojë për të gjithë’’- u shpreh ai.

Zyra e Duterte të martën tha se Filipinet janë të gatshëm të bashkëpunojnë me Moskën në provat e vaksinave, furnizimin dhe prodhimin. ‘’Filipinet janë të gatshëm të punojnë me Rusinë në provat klinike, furnizimin, prodhimin e vaksinave dhe fusha të tjera që konsiderohen të zbatueshme nga agjencitë përkatëse Filipine dhe Ruse për të ndihmuar në këtë emergjencë globale shëndetësore’’- thuhet në deklaratë.

Rusia ka regjistruar zyrtarisht vaksinën kundër koronavirusit të krijuar nga Instituti Gamaleya me seli në Moskë. Duke folur në një telekonferencë me ministrat e kabinetit të tij, presidenti Vladimir Putin tha se vaksina i kishte kaluar të gjitha kontrollet e nevojshme. “Mesa di unë, vaksina e parë kundër koronavirusit në botë u krijua sot në mëngjes. Unë e di se është efektive, që krijon imunitet të qëndrueshëm dhe që ka kaluar të gjitha kontrollet e nevojshme. Vaksina stimuloi një nivel të lartë antitrupash tek të gjithë vullnetarët dhe tek asnjëri prej tyre nuk kishte komplikime serioze. Një prej dy vajzave të mia e përdori vaksinën”, tha presidenti rus.

DW

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale