Policia indiane tenton të zhbllokojë enkriptimin e Apple - Business Magazine Albania

Policia indiane tenton të zhbllokojë enkriptimin e Apple


Disa muaj pasi FBI hakoi në iPhone një rrjedhje kodi enkriptimi të Apple, Policia e Delhit në Indi është duke u përpjekur për të zhbllokuar pajisjet e kompanisë. Policët indiane janë gjithashtu në kontakt me kompanitë ndërkombëtare për të gjetur mënyra për të nxjerrë të dhënat nga 8.400 telefona celular të tjerë të prodhuara nga kompanitë Blackberry dhe ato kineze.

Policia është në proces të gjetjes së software-it dhe trajnimit për të zhbllokuar dhe për nxjerrjen e të dhënave nga iPhone dhe iCloud. Policia shpreson të dekriptojë bisedat e koduara të WhatsApp-it. Ajo gjithashtu dëshiron të hyjë në kontaktet, mesazhet, listat e thirrjes, postimet e fshira të mediave sociale dhe të dhënat gjeografike, si dhe detaje nga aplikacione si Foursquare, Line, Viber, Dropbox, Remember the Milk, Textie, VK dhe Kik.

Policët po kërkojnë gjithashtu software për të bllokuar dhe për të zbuluar viruse, si dhe mjetet për të prodhuar fjalëkalimet me forcë brutale për të zhbllokuar llogaritë private, ekzaminerët e-mail, serverat dixhitalë të inteligjencës dhe mjetet kompjuterike mjeko-ligjore.

/TechSot.Al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0