Pokemon Go: Startup-Loja më popullore drejt realitetit virtual! - Business Magazine Albania

Pokemon Go: Startup-Loja më popullore drejt realitetit virtual!Loja më e re “Pokemon GO” është bërë më popullorja në botë në vetëm një javë. Sipas statistikave të fundit, ky aplikacion është shkarkuar më shumë se 10 milionë herë për Android dhe Apple, në mbarë botën, duke u përhapur shumë jo vetëm në Azi dhe në Amerikë, por tashmë edhe në Europë. Analistët financiar gjykojnë se kjo lojë po i siguron krijuesve të saj një shifër prej 5 milionë dollarë të ardhura në ditë!

Të mërkurën në datë 20 korrik, loja do vihet në dispozicion edhe për përdoruesit nga Japonia, që është edhe vendi ku ka lindur fenomeni “Pokemon”.

McDonalds ka arritur një marrëveshje me krijuesit e lojës dhe tashme mbi 3.000 pikat McDonalds ne Japoni do të kthehen edhe në palestër për “Pokemonet”. Ky është edhe rasti më i madh i reklamimit, nëpermjet nje realiteti virtual.

Për momentin loja nuk mund te shkarkohet nga “Play Store” apo “App Store”për përdoruesit në Shqipëri, por gjithsesi është shumë e lehtë për t’u shkarkuar vetëm duke kërkuar ne Google: Pokemon Go apk.

/Artikulli u publikua më parë në faqen 11 të numrit 11 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 11 të saj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0