Pokemon Go: Startup-Loja më popullore drejt realitetit virtual!Loja më e re “Pokemon GO” është bërë më popullorja në botë në vetëm një javë. Sipas statistikave të fundit, ky aplikacion është shkarkuar më shumë se 10 milionë herë për Android dhe Apple, në mbarë botën, duke u përhapur shumë jo vetëm në Azi dhe në Amerikë, por tashmë edhe në Europë. Analistët financiar gjykojnë se kjo lojë po i siguron krijuesve të saj një shifër prej 5 milionë dollarë të ardhura në ditë!

Të mërkurën në datë 20 korrik, loja do vihet në dispozicion edhe për përdoruesit nga Japonia, që është edhe vendi ku ka lindur fenomeni “Pokemon”.

McDonalds ka arritur një marrëveshje me krijuesit e lojës dhe tashme mbi 3.000 pikat McDonalds ne Japoni do të kthehen edhe në palestër për “Pokemonet”. Ky është edhe rasti më i madh i reklamimit, nëpermjet nje realiteti virtual.

Për momentin loja nuk mund te shkarkohet nga “Play Store” apo “App Store”për përdoruesit në Shqipëri, por gjithsesi është shumë e lehtë për t’u shkarkuar vetëm duke kërkuar ne Google: Pokemon Go apk.

/Artikulli u publikua më parë në faqen 11 të numrit 11 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 11 të saj.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale