Po përpiqesh të gjesh një podcast të vlefshëm? Ju sjellim 5 podcast-e të përzgjedhura për kënaqësinë tuaj

Po përpiqesh të gjesh një podcast të vlefshëm? Ju sjellim 5 podcast-e të përzgjedhura për kënaqësinë tuaj


Podcast-et po bëhen gjithnjë e më popullore çdo ditë, me një rritje të larmisë së përmbajtjes, duke i bërë ato një hobi të përshtatshëm për jetën tonë të përditshme moderne. Pavarësisht nëse pëlqejmë historinë, muzikën, librat ose jemi thjesht në ndjekje të argëtimit, këto podcast do të na ofrojnë shumë momente argëtuese për interesat dhe shijet tona. Sigurisht, podcast-et janë ideale kur dëgjohen me audio të cilësisë të lartë, për të cilat sigurisht që ju rekomandojmë kufjet wireless Samsung Galaxy Buds+

Lexo: Rihapen aplikimet për ndihmën financiare të Paketës Nr.1 nga data 30 Prill deri më 5 Maj

1.      Miqësisht, Elida Kjo është koha përfekte për t’u zhvilluar personalisht dhe profesionalisht. Kush mund t’ju udhëheqë më mirë se podcast-i shqipfolës, unik në llojin e tij, “Miqësisht, Elida”? Ekspertja e mirënjohur e konsulencës strategjike të karrierës dhe zhvillimit të biznesit, Elida Motro Iljazi, sjell përvojën e saj 25 vjeçare në një podcast të përjavshëm falas, ku do të mësoni jo vetëm si të jeni një profesionist i aftë, por edhe si të identifikoni dhe përmirësoni vlerat tuaja për të korrur sukses maksimal në jetë dhe në karrierë. Leksionet e Elidës janë autentike, dinamike dhe aktuale – nga podcast-et mbi prindërimin, komunikimin apo kreditë, e deri tek gjetja e vlerës tonë ne tregun e punës dhe planifikimi e përparimi në karrierë. Së fundmi, podcast-i është fokusuar tek sfida e punës nga shtëpia. Një mundësi e artë që nuk duhet ta humbisni, “Miqësisht, Elida” është investimi i duhur i momentit, qe do t’ju vlejë shumëfish.

 

2.      Beatles City

Të pëlqen edhe historia, edhe muzika? Për 50 vjetorin e shpërbërjes së grupit më popullor në mbarë botën Beatles, ky projekt audio i realizuar nga Liverpool Echo, sjell historitë e hapave të parë të grupit dhe karrierat e suksesshme të anëtarëve të tij. Në podcast, ju mund të dëgjoni tregimet personale të qytetarëve të Liverpoolit të përfshirë në krijimin e sensacionit urban muzikor, kjo është arsyeja pse ky podcast nuk është vetëm një tjetër dokumentar i mërzitshëm. Përkundrazi, kënaquni dhe dëgjoni muzikën e këtij grupi legjendar së bashku me një podcast ndërsa kaloni kohë brenda.

 

  1. Drunk Women Solving Crime

 Sigurisht, një podcast në këto kohë mund të na sigurojë një burim të mirë humori! Kjo është arsyeja pse komedianët Hannah George, Catie Wilkins dhe Taylor Glenn kanë bashkuar forcat për të zgjidhur çështje të shumta krimi dhe mistere të pazgjidhura. Me shumë miq të ftuar, përfshirë Joe Lyett, Rachel Parris, Katie Mulgrew dhe Katherine Ryan, këto detektive së bashku me një gotë verë të mirë, do t’ju japin një dozë të përditshme të komedisë për të ndriçuar ditën tuaj.

  1. What To Watch on Netflix

 Shumë prej nesh përdorin mundësinë e tanishme për të eksploruar gamën e pasur të serive dhe filmave në Netflix. Sidoqoftë, të gjithë e dimë se përzgjedhja është pjesa e vështirë, kështu që ne në fakt kalojmë më shumë kohë duke zgjedhur se çfarë të shikojmë sesa duke pushuar para televizorit. Ky podcast do t’ju ofrojë rekomandime të azhurnuara të filmave me komente konstruktive, dhe kur ta gjeni përzgjedhjen interesante, pse të mos e shijoni atë në rezolutën Netflix Ultra HD në Samsung QLED TV tuaj?

Lexo: Universitetet do të hapen, studentët, që diplomohen kthehen të parët

  1. Saga Harry Potter nga J.K. Rowling

 Kaloni shumë kohë duke lexuar libra, dhe jeni gjithashtu një tifoz i çmendur i Harry Potter? Aktori britanik Jim Dale, me interpretimet e tij të shkëlqyera, do t’i rikthejë dëgjuesit në fëmijëri me histori epike nga Hogwarts. Kjo është arsyeja pse ky podcast, i cili ofron shumë orë argëtim, gjithashtu mund të synohet për brezat e rinj si një hyrje në botën magjike të mrekullueshme të Harry-t dhe miqve e tij, madje edhe si një praktikë e mirë për gjuhën angleze!

Mbërtheni kufjet tuaja wireless Samsung Galaxy Buds+ dhe bëhuni gati për të udhëtuar nëpër botën e gjallë të podcast-eve, me një përvojë premium të audios. Entuziastët e Podcast-eve me siguri do të gjejnë diçka për veten e tyre në këtë listë, dhe për ata që nuk kanë hyrë ende në këtë botë të re të mediave – dyert janë hapur për ju.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0