Po mendoni të hapni një biznes? Ja cili mund të ishte i duhuri sipas studimeve të fundit. - Business Magazine Albania

Po mendoni të hapni një biznes? Ja cili mund të ishte i duhuri sipas studimeve të fundit.

Po kërkoni të filloni udhëtimin tuaj  si sipërmarrës?

Rishikoni listën tonë të bizneseve të vogla më fitimprurëse për t’u  frymëzuar.

Disa njerëz hyjnë në sipërmarrje me një vizion të qartë: Ata e dinë se çfarë industrie duan të pushtojnë dhe rrugën që do të ndjekin për të arritur atje. Megjithatë, për shumë sipërmarrës të rinj, mund të jetë e vështirë të kuptosh se si të nisësh një biznes – plus, të përcaktosh saktësisht se çfarë lloj biznesi është zgjidhja më e mirë për të investuar. Për t’ju ndihmuar të nisni udhëtimin tuaj, ne kemi përpiluar një listë të bizneseve më fitimprurëse, duke marrë parasysh faktorë të tillë si rritja dhe konkurrueshmëria e industrisë, kostot fillestare dhe barrierat për hyrjen në treg, si dhe potencialin e përfitimit.

  1. Kamion i lëvizshëm me ushqime
    Lëvizja e kamionëve me ushqime ka pasur rritje të qëndrueshme gjatë pesë viteve të fundit dhe pritet të vazhdojë, e parashikuar të rritet në 6.6 miliardë dollarë deri në vitin 2028, sipas një raporti të vitit 2021 nga Grand View Research. Ju mund të filloni një biznes “kamion i lëvizshëm  ushqimor”për më pak se një të tretën e asaj që kushton për të hapur një restorant me tulla dhe llaç. Plus, ju keni shkathtësi gjeografike. Mbani mend se qytetet më të mëdha si San Francisko, Bostoni dhe Uashingtoni, D.C., kanë tashmë një treg mjaft të ngopur kamionësh ushqimor (si dhe rregulla më të ashpra për të filluar) – kështu që ky mund të jetë një biznes më i suksesshëm në një metropol më të vogël .

 

  1. Shërbimet e larjes së makinave

Rritja e çmimit të makinave po bën që pronarët e makinave t’i mbajnë mjetete tyre më gjatë, sipas një studimi të vitit 2020 nga Consumer Reports. Dhe ndërsa shoferët i mbajnë makinat e tyre më gjatë, bizneset si lavazhet pritet të vazhdojnë të rriten gjithashtu. Sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Carwash, 66% e amerikanëve i lajnë automjetet e tyre diku midis një deri në dy herë në muaj, me një mesatare prej 13 herë në vit. Tregu i larjes së makinave parashikohet të rritet në 20.7 miliardë dollarë deri në vitin 2028. Ju mund ta bëni biznesin e larjes së makinave edhe më fitimprurës duke e kthyer atë në një shërbim celular. Klientët mund të paguajnë më shumë për një lavazh që u vjen, veçanërisht nëse kanë një makinë luksoze dhe preferojnë një shërbim më të personalizuar.

 

 

  1. Riparim automjetesh

Nëse jeni të aftë si mekanik, mund ta konsideroni një shërbim riparimi auto si një nga idetë më fitimprurëse të biznesit. Ju mund të ofroni ndryshime vaji, rimbushje të lëngjeve, ndërrim baterish, riparim të fenerëve dhe më shumë. Dhe nëse po kërkoni të kurseni në kostot e përgjithshme, mund ta bëni atë një shërbim celular dhe të udhëtoni te klientët tuaj, duke kryer riparime në parkingun e tyre në rrugë ose në zyrë.

 


  1. Trajnerët personalë

Punësimi i trajnerëve dhe instruktorëve të fitnesit parashikohet të rritet 39% në 2030, shumë më shpejt se mesatarja për të gjitha profesionet, sipas Byrosë së Statistikave të Punës të SHBA. Por ta ktheni dashurinë tuaj për fitnesin në karrierë nuk do të thotë të punoni për një palestër të madhe, as nuk keni nevojë për shpenzimet e përgjithshme për të pasur vendndodhjen tuaj për të trajnuar klientët. Hidhni disa pesha, shirita dhe dyshekë yoga në bagazhin e makinës suaj dhe filloni  shfaqjen tuaj të fitnesit në rrugë. Ju mund të bëheni një trajner personal duke ofruar seanca individuale në shtëpitë e klientëve tuaj ose klasa në grupe në një park lokal ose qendër komunitare. Bërja e fitnesit më të disponueshëm për klientët tuaj mund të jetë thjesht bileta për t’ju ndihmuar të dyve të arrini qëllimet tuaja.

  1. Aplikacione celulare dhe argëtim për fëmijë

Nëse interesat tuaja janë në zhvillim dhe inxhinieri, ju mund të konsideroni ta përshtatni teknologjinë tuaj drejt përdoruesve më të rinj. Hulumtimet tregojnë se kërkesa për tableta, aplikacione dhe argëtim celular për fëmijët është në rritje – veçanërisht nëse ato produkte janë të fokusuara në arsim.
Sipas një raporti të Learning First Alliance mbi pajisjet celulare dhe edukimin e fëmijërisë së hershme të prodhuar nga firma kërkimore Grunwald Associates, më shumë se 60% e prindërve të anketuar besojnë se pajisjet dhe aplikacionet celulare kanë përfitime për t’u mësuar fëmijëve aftësitë në lexim, matematikë, shkencë dhe gjuhë botërore.Keni një ide për një aplikacion edukativ për fëmijët apo prindërit? Nëse po, tani është koha për të ecur përpara në idenë tuaj të ndritur për gjeneratën e ardhshme dhe për ta bërë realitet këtë biznes potencialisht fitimprurës.

 

  1. Kurse gjuhe

Aktualisht, një e pesta e familjeve amerikane flasin një gjuhë tjetër, përveç anglishtes – bazuar në të dhënat nga Byroja e Regjistrimit. Kërkesa për kurse të mësimit të gjuhëve në internet po rritet. Tregu parashikohet të rritet me 5.7 miliardë dollarë në 2026, sipas një raporti të 2022 nga Technavio. Dhe nëse flisni një nga gjuhët më të kërkuara, si mandarin, spanjisht ose arabisht, atëherë kurset e gjuhëve të bazuara në internet mund të jenë një nga idetë tuaja më fitimprurëse të biznesit.

 

6-Konsulencë Biznesi

Nëse keni qenë në botën e biznesit për një kohë të gjatë, njerëzit mund të kërkojnë njohuritë dhe ekspertizën tuaj në industrinë tuaj. Pse të mos e ktheni gjithë atë njohuri në një karrierë të re si konsulent i pavarur?Sipas Byrosë së Statistikave të Punës, kërkesa për shërbime konsulence pritet të rritet, veçanërisht midis kompanive më të vogla që merren me industri të specializuara ose funksione biznesi. Punësimi i analistëve të menaxhimit, i cili përfshin konsulentë në industri të ndryshme, parashikohet të rritet me 14% nga 2020 në 2030 – më shpejt se mesatarja për të gjitha profesionet.

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0