Platforma e re ekonomike për një zhvillim ekonomik të qëndrueshëm - Business Magazine Albania

Platforma e re ekonomike për një zhvillim ekonomik të qëndrueshëm


Përfaqësues të Bordit u mblodhën pranë Dhomës Amerikane të Tregtisë, për të siguruar finalizimin e një platforme ekonomike, që do të garantojë për biznesin vendas dhe investitorët e huaj një klimë biznesi të qëndrueshme.

Thithja e investitorëve të huaj, rishikimi dhe qëndrueshmëria e regjimit fiskal, si dhe punësimi ishin disa nga shtyllat kryesore të diskutuara në këtë konsultë që do të mbështesin ekipin e ekspertëve të Forumit Ekonomik, për të prezantuar një platformë ekonomike me impakt real për biznesin që operon në vend, me synimin të çojë drejt trendeve pozitive zhvillimin ekonomik të vendit.

Për t’i dhënë mundësinë Shqipërisë të ketë avantazhe krahasuese në sektorët prioritarë të identifikuara nga Forumi Ekonomik, duke vendosur kështu në pozicion konkurrues ekonominë shqiptare, për disa sektorë strategjikë.

Partneriteti strategjik i Qeverisë Qëndrore me biznesin ka fokus kyç sigurimin e zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik.

burimi: ForumiEkonomik

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0