Pfizer teston pilulën që mund të parandalojë infeksionin Covid-19 - Business Magazine Albania

Pfizer teston pilulën që mund të parandalojë infeksionin Covid-19

pilulën

Pfizer po teston një ilaç antiviral oral që mund të parandalojë infeksionin Covid-19 pas ekspozimit ndaj virusit, ndërsa shkencëtarët në mbarë botën po punojnë për të zhvilluar mjete të reja për të luftuar Covid-19 dhe për të lehtësuar barrën mbi spitalet e mbingarkuar.

Pfizer tha se po fillon një provë klinike në fazën e mesme dhe të vonë për të testuar nëse ilaçi antiviral, PF-07321332, mund të parandalojë infeksionin Covid-19 në rreth 2,660 të rritur të shëndetshëm që jetojnë në të njëjtën shtëpi me dikë me një infeksion të konfirmuar simptomatik.

Prova do të testojë sigurinë dhe efikasitetin e pilulës me ritonavir, një tjetër antiviral i përdorur gjerësisht për trajtimin e HIV.

Një e treta e pacientëve në provë do të marrin një pilulë, ndërsa pjesa tjetër do të marrë një dozë të ilaçit dy herë në ditë për pesë ose 10 ditë.

Rezultatet nga një provë në fazën e hershme tregojnë se pilula “ishte e sigurtë dhe e toleruar mirë”, tha Pfizer.

Ndërsa ka shumë vaksina efektive dhe të sigurta për të parandaluar Covid-19, ka pak ilaçe për të trajtuar ata që tashmë janë prekur ose janë ekspozuar ndaj virusit. Ato që ne kemi, të tilla si kortikosteroidet, priren të synojnë përgjigjen e trupit ndaj infeksionit, jo virusit, dhe ato që synojnë në të vërtetë virusin, të tilla si antitrupat monoklonalë si Regeneron, janë të shtrenjta, në mungesë dhe duhet të administrohen në mënyrë intravenoze në mjediset spitalore. Një terapi orale mund të ndihmojë në eliminimin e shumë pengesave ndaj trajtimit dhe të ndihmojë në mbajtjen e njerëzve jashtë spitalit.

Lexoni: Nga Pfizer te Moderna: kush po bën miliarda nga vaksinat Covid-19?

Dr. Mikael Dolsten, zyrtari kryesor shkencor i divizionit të kërkimit dhe zhvillimit të Pfizer, tha se luftimi i virusit do të ketë nevojë për trajtime që plotësojnë vaksinat. Dolsten tha se një terapi e tillë mund të “ndalojë virusin herët… duke parandaluar potencialisht sëmundjen simptomatike tek ata që janë ekspozuar dhe të pengojë fillimin e infeksionit tek të tjerët”.

Pfizer po teston gjithashtu kombinimin e ilaçeve antivirale si një trajtim për Covid-19. Firma farmaceutike Merck dhe Ridgeback Biotherapeutics me bazë në Miami po testojnë gjithashtu një tabletë antivirale për të trajtuar Covid-19, molnupiravir dhe presin të dhëna nga provat klinike në fazën e fundit deri në fund të vitit.

Në funksion janë edhe vaksinat orale dhe nasale për Covid-19. Përveç reduktimit të pajisjeve, frikës nga gjilpëra dhe shqetësimeve për sëmundjet e shkaktuara nga gjaku, vaksinat pa gjilpëra do të ndihmonin në eleminimin e shumë pengesave që pengojnë imunizimin e përhapur në mbarë botën. Ato shpesh janë më të lehta për t’u transportuar dhe ruajtur, dhe nuk ka gjasa të kërkojnë temperatura tepër të ftohta që nevojiten për vaksinat Pfizer dhe Moderna.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0