Nga Pfizer te Moderna: kush po bën miliarda nga vaksinat Covid-19? - Business Magazine Albania

Nga Pfizer te Moderna: kush po bën miliarda nga vaksinat Covid-19?

Ardhja e vaksinave Covid-19 premton një kthim në jetën më normale – dhe ka krijuar një treg global me vlerë dhjetëra miliarda dollarë në shitje vjetore për disa kompani farmaceutike.

Ndër fituesit më të mëdhenj do të jenë Moderna dhe Pfizer – dy firma farmaceutike shumë të ndryshme në SHBA, të cilat po tarifojnë më shumë se 30 dollarë për person. Më poshtë janë të detajuara fitimet e kompanive kryesore që po shesin sot vaksinat e tyre.

Pfizer / BioNTech

Vaksina e Pfizer, e zhvilluar me BioNTech të Gjermanisë, bazohet në ARN-in e riinxhinieruar – molekula që dërgon udhëzime gjenetike nga ADN-ja në makinerinë e prodhimit të proteinave të një qelize. Ishte e para që u miratua dhe duhet të ruhet në temperatura ultra të ulëta (-70C). Qeveritë kanë porositur rreth 780 milion vaksina, duke përfshirë SHBA (200 milion doza për 3.9 miliardë dollarë) dhe BE (300 milion), ndërsa 40 milion doza do t’u shkojnë kombeve me të ardhura më të ulta përmes Covax. Kushton 39 dollarë për dy doza në SHBA dhe rreth 30 dollarë në BE. Pfizer, i cili ndan kostot dhe marzhet e fitimit në mënyrë të barabartë me BioNTech, pret 15 miliardë dollarë në shitjet e vitit 2021 bazuar në marrëveshjet aktuale. Numri përfundimtar mund të jetë dy herë më i lartë, siç thotë Pfizer se mund të japë potencialisht 2 miliardë doza këtë vit. Analisti i Barclays, Carter Gould parashikon shitje prej 21.5 miliardë dollarë në 2021, 8.6 miliardë dollarë vitin e ardhshëm dhe 1.95 miliardë dollarë në 2023, me supozimin se mund të ketë vetëm një dozë.

Moderna

Vaksina e prodhuar nga firma bioteknike amerikane, me seli në Massachusetts, duhet të ruhet në temperaturën -20C. MB ka porositur 17 milion doza, BE bleu 310 milion me një mundësi për 150 milion të tjera në 2022, ndërsa qeveria e SHBA 300 milion. Japonia bleu 50 milion. Moderna ka thënë se pret shitje në vitin 2021 prej $ 18.4 miliardë. Analisti i Barclays, Gena Wang parashikon shitje prej 19,6 miliardë dollarësh, 12,2 miliardë dollarë në 2022 dhe 11,4 miliardë dollarë në 2023, duke supozuar vaksinime të përsëritura.

Johnson & Johnson

J & J’s, vaksina e parë në botë që kërkon vetëm një goditje, u zhvillua nga departamenti Janssen në Belgjikë. Përdor adenovirus-26, një variant i rrallë i virusit. Është aprovuar në SHBA në fund të Shkurtit dhe mund të ruhet në temperatura standarde frigoriferike për të paktën tre muaj. Porositësit e mëdhenj përfshijnë SHBA, MB (30 milion doza plus mundësi për 22 milion), BE (deri në 400 milion doza) dhe kombet Covax (500 milion doza deri në vitin 2022). Kompania synon të japë të paktën 1 miliardë doza këtë vit, të cilat do të gjenerojnë 10 miliardë dollarë. Qeveria e SH.B.A. ka urdhëruar 100 milion doza, me mundësinë për të blerë 200 milion më shumë, dhe po paguan 10 $ për një dozë.

AstraZeneca

Vaksina e zhvilluar me Universitetin e Oksfordit përdor një virus të ftohtë të modifikuar dhe mund të mbahet në temperaturën e frigoriferit. Vaksinat vektoriale virale përdorin një virus të padëmshëm për të dhënë një pjesë të kodit gjenetik në qeliza. Porositë e mëdha kanë ardhur nga MB (100 milion), BE (deri në 400m), SHBA (300m) dhe Japoni (120m). Analistët në SVB Leerink parashikojnë shitje prej 1.9 miliardë dollarë këtë vit dhe 3 miliardë dollarë në 2022. Shifra e vitit 2021 mund të jetë shumë më e lartë nëse AstraZeneca arrin synimin e saj ambicioz të prodhimit të 3 miliardë dozash

Sinovac

Doza e CoronaVac është administruar për përdorim emergjent në disa qytete kineze që nga vera e kaluar dhe u miratua nga rregullatori i Kinës në fillim të shkurtit. Sinovac, i cili është i vendosur në Pekin, ka arritur marrëveshje me Brazilin, Kilin, Singaporin, Malajzinë dhe Filipinet. Në janar, Turqia dhe Indonezia filluan fushatat e tyre të vaksinimit. Sinovac gjithashtu planifikon të furnizojë 10 milion doza vaksinash për kombet e Covax. Sinovac thotë se mund të prodhojë më shumë se 1 miliardë doza këtë vit. Vaksina ka qenë me çmim 60 dollarë për dy doza në disa qytete kineze.

Instituti Gamaleya / Fondi Rus i Investimeve Direkte

Megjithëse nuk është aprovuar ende nga rregullatori i BE, Hungaria dhe Sllovakia kanë blerë vaksinën ruse Sputnik V. Në total, më shumë se 50 vende, përfshirë Iranin, Algjerinë dhe Meksikën, e kanë porositur atë. Shitjet e pritshme në 2021: të paqarta, por ndoshta miliarda. Zhvilluesit po përpiqen të prodhojnë në masë Sputnik në Rusi, por RDIF, një fond sovran i pasurisë, i tha Financial Times muajin e kaluar se kishte nënshkruar kontrata me 15 prodhues në 10 vende për të prodhuar 1.4 miliardë vaksina. Zhvilluesit kanë thënë se ata do të kërkojnë 20 dollarë ose më pak për dy doza të kërkuara ndërkombëtarisht, por po i ofrojnë ato falas në Rusi.

Novavax

Vaksina Novavax përdor një fragment të vogël të një versioni të bërë në laborator të proteinës spike të Sars-CoV-2.Bazuar në marrëveshjet e saj, Novavax tha këtë javë se sheh “potencialin për disa miliardë dollarë të ardhura në 12 muajt e ardhshëm”. Kjo do të rritet, pasi Novavax pret që të jetë në gjendje të bëjë 2 miliardë doza në vit deri në mes të vitit 2021, falë një partneriteti me Institutin e Serumit të Indisë. Ajo shpreson të prodhojë 150 milion doza në muaj dhe pritet të jetë më e lirë se rivalët. Sipas Financial Times, kompania ka rënë dakord të ngarkojë 3 dollarë për një dozë në Afrikë.

CureVac

CureVac pret të publikojë rezultate në fazën e vonë për vaksinën e saj CVnCov në Prill dhe shpreson të marrë miratimin e BE deri në Qershor. BE ka porositur paraprakisht 225 milion doza me mundësinë për të blerë edhe 180 milion të tjera. Ndryshe nga vaksinat e tjera të ARN-së, vaksina e CureVac mund të ruhet në temperaturën e frigoriferit. Shitjet e pritshme në 2021: e paqartë – çmimi nuk është zbuluar ende, por me çmim me fitim. Bioteknologjia e renditur në Nasdaq synon të prodhojë deri në 300 milion doza këtë vit dhe 600 milion deri në 1 miliardë doza në 2022. CureVac thotë se doza e saj kërkon përbërës më pak aktiv sesa rivalët, por këmbëngul se nuk mund ta çmojë atë me zero kosto sepse investitorët presin një kthim fitimi.

GUARDIAN

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0