Pezullohet rritja e tarifave të telefonisë celulare nga Autoriteti i Konkurrencës - Business Magazine Albania

Pezullohet rritja e tarifave të telefonisë celulare nga Autoriteti i Konkurrencës


Vendim i marrë  nga Komisioneri i Autoritetit të Konkurrencës parashikon pezullimin e përkohshëm të tarifave telefonike si dhe nisjen e një hetimi për prishje të konkurrencës në treg.

Të treja kompanitë mbizotëruese të tarifave telefonike në Shqipëri, Vodafone Albania, Telekom Albania dhe Albtelecom Mobile do të duhet që të kthejnë menjëherë mbrapsht vendimin e tyre për të rritur çmimet e paketave dhe të operojnë me çmimet e tyre të vjetra,  brenda 5 ditëve pas hyrjes në fuqi të vendimit.

Kompanitë telefonike e rritën çmimin me 200 lekë për paketë, duke rritur edhe njësitë e komunikimit dhe MB, duke u justifikuar se klientët kërkonin sa më shumë njësi komunikimi. Por, nga denoncime të shumta që janë bërë nga klientët e kompanive përkatëse, janë shprehur se çmimi nuk e justifikonte cilësinë dhe sasinë e njësive  të paketave telefonike.

Lexo: Nis testimi i teknologjinë 5 G nga kompanitë e telefonisë në Shqipëri

Sipas vendimit të Autoritetit të Konkurrencës, në rast të moszbatimit të vendimit të masës së përkohshme, Vodafone Albania, Telekom Albania dhe Albtelecom Mobile ndëshkohen me gjobë deri në 10% të xhiros vjetore për shkelje të rëndë të konkurrencës.

Vendimi tashmë ka hyrë në fuqi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0