“Peshku i hekurt” që shëron aneminë


Gjashtë vite më parë, doktorri kanadez Christopher Charles shkoi në Kamboxhia, ku dhe se shumë fëmijë vuanin nga mungesa e hekurit. Të rriturit po ashtu: ata vuanin nga dhimbjet e kokës dhe nuk mund të punonin.

Pre kësaj Dr. Charles i lindi ideja e peshkut të hekurt fatsjellës, i cili përmban 75% hekur të rekomanduar për një të rritur për përdorim të përditshëm dhe mund të jetë një mrekulli për njerëzit anemik në të gjithë botën.peshku-i-hekurt-qe-sheron-anemine-businessmag

2 miliardë njerëz në të gjithë botën janë anemik dhe vuajnë nga mungesa e hekurit, e cila në disa raste çon drejt vdekjes.

Ky problem i të ushqyerit mund të zgjidhet me shtesa speciale, por fatëkeqësisht ato janë të padisponueshme dhe në disa raste shumë të shtrenjta për disa.

Me shpikjen e Dr. Charles, ajo që duhet të bëni është të zieni ujë apo supë me peshkun e hekurt brenda për të paktën 10 minuta.

peshku-i-hekurt-qe-sheron-anemine-businessmag

Ky peshk i vogël përmban 75% hekur të rekomanduar për një të rrritur për përdorim të përditshëm.

Dhe mund të përdoret për disa vite me rradhë.

Gjysma e Kamboxhias të cilët e përdorën këtë peshk në gatim nuk ishin më anemik pas 12 muajsh.

peshku-i-hekurt-qe-sheron-anemine-businessmag

Dhe Dr. Charles nuk ka ndërmend të ndalojë këtu. Ai beson se ky peshk mund të adaptohet nga të gjithë për t’a bërë më të përshtatshëm edhe për vendet më të zhvilluara gjithashtu. Le t’i urojmë fat në misionin e tij!

/BrightSide.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale