"Peshku i hekurt" që shëron aneminë - Business Magazine Albania

“Peshku i hekurt” që shëron aneminë


Gjashtë vite më parë, doktorri kanadez Christopher Charles shkoi në Kamboxhia, ku dhe se shumë fëmijë vuanin nga mungesa e hekurit. Të rriturit po ashtu: ata vuanin nga dhimbjet e kokës dhe nuk mund të punonin.

Pre kësaj Dr. Charles i lindi ideja e peshkut të hekurt fatsjellës, i cili përmban 75% hekur të rekomanduar për një të rritur për përdorim të përditshëm dhe mund të jetë një mrekulli për njerëzit anemik në të gjithë botën.peshku-i-hekurt-qe-sheron-anemine-businessmag

2 miliardë njerëz në të gjithë botën janë anemik dhe vuajnë nga mungesa e hekurit, e cila në disa raste çon drejt vdekjes.

Ky problem i të ushqyerit mund të zgjidhet me shtesa speciale, por fatëkeqësisht ato janë të padisponueshme dhe në disa raste shumë të shtrenjta për disa.

Me shpikjen e Dr. Charles, ajo që duhet të bëni është të zieni ujë apo supë me peshkun e hekurt brenda për të paktën 10 minuta.

peshku-i-hekurt-qe-sheron-anemine-businessmag

Ky peshk i vogël përmban 75% hekur të rekomanduar për një të rrritur për përdorim të përditshëm.

Dhe mund të përdoret për disa vite me rradhë.

Gjysma e Kamboxhias të cilët e përdorën këtë peshk në gatim nuk ishin më anemik pas 12 muajsh.

peshku-i-hekurt-qe-sheron-anemine-businessmag

Dhe Dr. Charles nuk ka ndërmend të ndalojë këtu. Ai beson se ky peshk mund të adaptohet nga të gjithë për t’a bërë më të përshtatshëm edhe për vendet më të zhvilluara gjithashtu. Le t’i urojmë fat në misionin e tij!

/BrightSide.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0