Përdorni kutitë me kyç për të shmangur prokrastinimin. Tre metoda që funksionojnë - Business Magazine Albania

Përdorni kutitë me kyç për të shmangur prokrastinimin. Tre metoda që funksionojnë

Unë do të jem i pari që do të pranoj se nuk jam më i miri sa I përket vetëdisiplinës. Megjithatë, disa muaj më parë, gjeta një zgjidhje produktiviteti që funksionon: një kuti bllokimi që më lejon të eliminoj plotësisht shpërqendrimet gjatë ditës së punës.

Pajisja e vogël, në formë kartëpecete është thjesht një kuti bosh me një kohëmatës, por mund të përdoret për të kyçur sendet brenda për çdo kohëzgjatje. Fillimisht bleva një kuti bllokimi Mindsight për të kufizuar marrjen e ushqimit të qenit tim, pasi veterineri im kishte rekomanduar ndarjen e numrit të trajtimeve që ai merr në baza ditore. Funksionoi. Pastaj fillova të hidhja atje: telefonin tim, telekomandën e televizorit dhe Nintendo Sëitch. Nëse jam në limite kohore për të shkruar një histori ose duhet të bllokoj kohën për të shkruar, do ta vendos kohëmatësin për diku nga 30 minuta në disa orë dhe do të bllokoj të gjitha shpërqendrimet me shtypjen e një butoni.

Por nuk ka të bëjë vetëm me produktivitetin. Një studim i vitit 2017 i botuar në Journal of the Association of Consumer Research zbuloi se aftësia për të parë telefonin tuaj – edhe kur i rezistoni tundimit për ta kontrolluar atë – zvogëlon kapacitetin tuaj njohës ose sasinë totale të informacionit që truri është në gjendje të mbajë. ne cdo kohe. Kjo përputhet me përvojën time. Përdorimi i një kutie me kyç ka qenë thelbësor për të më ndihmuar të reduktoj stresin, ankthin, depresionin dhe zakonet e pashëndetshme.

Këtu janë disa këshilla për përdorimin e kutisë me kyçj nëse po kërkoni mënyra të thjeshta për të eliminuar shpërqendrimet e kota dhe për të përmirësuar shëndetin, lumturinë dhe produktivitetin tuaj.

  1. Zgjidhni një opsion jo transparent

Ekziston një gamë e gjerë opsionesh kuti bllokimi, duke përfshirë disa që janë bërë prej plastike transparente. Për disa njerëz, kjo mund të funksionojë mirë — gjithmonë mund ta vendosni kutinë në një sirtar ose dollap nëse nuk dëshironi të shihni telefonin tuaj ose gjëra të tjera që ju shpërqendrojnë ndërsa jeni në zonën tuaj të punës.

Lexo edhe: Mes punës dhe prindërimit? 4 këshilla për të fituar më shumë kohë

  1. Fikni të gjitha njoftimet, sinjalizimet dhe tingujt përpara se të vendosni pajisjet elektronike në kuti

 Duke folur për njoftimet, unë rekomandoj fuqimisht të çaktivizoni sa më shumë të jetë e mundur. Edhe nëse e keni kyçur telefonin ose një pajisje tjetër elektronike jashtë shikimit, do të dëgjoni sërish zhurma dhe tingëllime të vazhdueshme nëse njoftimet nuk fiken plotësisht. Marrja e një tingulli “ping” çdo pesë minuta për pëlqimet tuaja në Instagram do t’ju shpërqendrojë po aq sa të shihni një njoftim. Për më tepër, dëgjimi i njoftimit pa qenë në gjendje të kontrolloni telefonin tuaj mund të rrisë edhe përgjigjen tuaj të ankthit, pasi nuk mund të jeni i sigurt nëse njoftimi ka të bëjë me një problem të menjëhershëm.

Duke pasur parasysh këtë, është një ide e mirë që t’i jepni familjes dhe miqve të menjëhershëm njohuri mbi vendimin tuaj për të përdorur një kuti kyçëse dhe t’u siguroni atyre një mjet alternativ kontakti në rast urgjence. I bëj të ditur familjes sime se mund të humbas telefonatat gjatë orëve të përkushtuara të shkrimit dhe të më dërgojnë mesazhe nëse çështja është urgjente. Nëse është e nevojshme, unë gjithmonë mund t’u përgjigjem mesazheve në laptop.

  1. Gjeni një kuti me mënyra të ndryshme për suksesin përfundimtar.

Kutia e kyçjes që bleva ka tre mënyra unike: “Vetëm kuti kyçjeje”, “Kohë standarde” dhe “Modaliteti i kalasë”. Lockbox thjesht mbyll artikujt dhe çdokush mund ta hapë kutinë me shtypjen e një butoni. Standard Timed funksionon si një orë numërimi mbrapsht dhe hapet pas një intervali të caktuar, megjithëse një kod mund të përdoret për ta hapur atë përpara kohe për çdo rast. M’u desh pak kohë për të krijuar vullnet të mjaftueshëm për t’u mbështetur në këto dy metoda.

Në fillim, do ta vendosja kutinë e kyçjes në strategjinë e tretë dhe më të përcaktuar: Fortress Mode, e cila e mbyll kutinë për një kohë të pacaktuar derisa kohëmatësi të mbarojë. Në atë mënyrë, mënyra e vetme për të hapur kutinë është forca brutale — e cila është shumë e vështirë — ose dërgimi i emailit prodhuesit të kutisë dhe kërkimi i një kodi specifik të rihyrjes. Unë ende nuk e kam arritur atë nivel dëshpërimi, fatmirësisht. Përfundimisht, u mësova aq shumë me kutinë saqë pasi sendet e mia ishin brenda, humba tundimin për t’i hequr dhe nuk kisha më nevojë të përdorja modalitetin e kalasë./ INC. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0