Përdorni këto 3 fraza për të vendosur kufij me kolegët tuaj - Business Magazine Albania

Përdorni këto 3 fraza për të vendosur kufij me kolegët tuaj

kufij

Ndërsa vendi modern i punës pëson ndryshime radikale, punonjësit po rishikojnë zakonet e tyre të punës, të mëdha dhe të vogla. Shumë prej nesh e kanë kuptuar se kemi nevojë për një ekuilibër shumë më të madh punë-jetë. Sidomos për shkak se shumë prej nesh zgjedhin të punojnë nga shtëpia të paktën një pjesë të kohës, është e rëndësishme që të krijojmë dhe ruajmë kufij të shëndetshëm rreth punës, në mënyrë që të mund të japim rezultatet tona më të mira dhe të kemi ende mjaft kohë për të jetuar pjesën tjetër të jetës sonë.

Kufijtë janë të shëndetshëm

Idealisht, ne nuk do të duhej të flisnim fare për kufijtë tanë. Ne thjesht do të vendosnim orët tona të punës dhe do t’u përmbaheshim atyre, pa shkelur të tjerës mbi oraret tona ose prioritetet tona. Ky nuk është rasti për shumicën prej nesh. Kur bëhet fjalë për marrëdhëniet njerëzore, kufijtë e shëndetshëm janë një pjesë e domosdoshme e bashkë-ekzistimit dhe bashkëpunimit.

Disa nga klientët, veçanërisht ata që kanë frikë nga konfrontimi ose konflikti, kanë frikë të komunikojnë verbalisht kufijtë e tyre nga frika se mos ofendojnë dikë ose krijojnë konflikt që mund të dalë jashtë kontrollit. Por nëse mund të mësojmë t’i artikulojmë me hijeshi kufijtë tanë dhe t’u përmbahemi atyre, mund të gëzojmë përfitimet e mëdha që ato sjellin në punën tonë dhe në paqen tonë mendore.

Lexoni: Burnout, kujdes punonjësit

Vendosja e kufijve të mirë me kolegët është një fillim i mirë. Secili prej nesh punësohet për të bërë një punë, rol dhe detyra të veçanta. Idealisht, këto janë të shprehura qartë që nga fillimi, në mënyrë që të mos ketë gabim se kush merret me çfarë (dhe sigurohuni që të kërkoni qartësi kur të filloni një pozicion të ri!).

Ndërsa është e natyrshme që të ketë një mjegullim të lehtë të këtyre linjave ndërsa punojmë së bashku me të tjerët, veçanërisht në detyrat e përbashkëta që mund të kërkojnë që aftësitë tona të veçanta të marrin drejtimin, është thelbësore që të mos merrni më shumë sesa mund të përballoni.

Mbingarkesa është një rrugë e drejtpërdrejtë drejt burnout dhe nuk do të ndihmoni askënd, veçanërisht veten. Këtu hyjnë kufijtë e shëndetshëm të punës. Më poshtë janë tre fraza për t’ju ndihmuar të vendosni kufij të shëndetshëm të punës me kolegët.

  1. “Mënyra më e mirë që mund të kontribuoj është të qëndroj i fokusuar në detyrat me të cilat jam duke punuar aktualisht”.

Kjo mund të jetë më e vështira për t’u thënë, por është më e rëndësishmja që duhet të keni në repertorin tuaj. Asgjë nuk funksionon më mirë për të shmangur një volum të madh pune që mund t’ju krijojë burnout. Duke i kujtuar personit që tashmë keni një detyrë (ose detyra) të konsiderueshme dhe se duhet të qëndroni të fokusuar në mënyrë që ta përmbushni atë, mund të tregojë se jeni investuar shumë në projekt dhe rezultatin e tij.

Kjo është ndryshe nga t’i jepni dikujt një ‘fshirje’ të shpejtë pa shpjegim, gjë që mund t’ju bëjë të dukeni egoist, apo edhe dembel. Sidomos nëse puna që prodhoni është zakonisht me cilësi të lartë dhe e vlerësuar, kjo gjithashtu mund ta bëjë kolegun tuaj të mendojë dy herë nëse do t’ju shqetësojë përsëri me një ngarkesë gjigante pune, nga frika se mos ju shpërqëndrojë nga pjesa e rëndësishme që sjell në projekt.

  1. “Unë nuk mendoj se jam më i përshtatshmi për këtë detyrë. Unë rekomandoj të kontrolloni me _______ që di shumë më tepër për të.”

Nëse e dini tashmë se ngarkesa juaj e punës është shumë e lartë për të futur grupin e ri të aftësive që kërkon një detyrë e veçantë, ia kaloni atë dikujt që mund ta përballojë, si p.sh. dikujt që tashmë është i përgatitur mirë në ato aftësi.

Nuk është turp të bësh këtë, për sa kohë që ia kalon një kandidati të mirë që i përshtatet (dhe për sa kohë që puna jote është me cilësi të lartë, në mënyrë që të mund të justifikosh zhvendosjen e ngarkesës). Personi që kryen detyrën shtesë mund edhe t’ju falënderojë që e dërguat në rrugën e tij, pasi i jep një mundësi për të shkëlqyer. Por edhe nëse nuk e bën, ju me siguri mund të dilni vullnetarisht për ta ndihmuar atë me diçka tjetër kur të vijë koha.

  1. “Ky nuk është shqetësimi im tani. Unë e di që ti mund ta realizosh punën dhe unë besoj tek ty.”

Ka raste kur është plotësisht e përshtatshme të hidhesh dhe të ndihmosh në një projekt që në fakt nuk është i yti, veçanërisht nëse personi që kërkon ndihmën tuaj ka një emergjencë, po shkon me pushime ose ju ka mbuluar në një mënyrë të ngjashme në të kaluarën. Kjo nuk është për ata njerëz. Kjo është për bashkëpunëtorin që është i pashpresë me menaxhimin e kohës dhe në mënyrë aktive kërkon t’i bëjë të tjerët të marrin përsipër ngadalësinë e tij. Mënyra më e mirë për të shmangur sulmin e tyre është t’i dërgoni në rrugën e tyre me një “jo” të vendosur dhe një bekim. Kush e di, ata mund ta vlerësojnë aq shumë besimin tuaj tek ata, saqë në të vërtetë përpiqen ta përmbushin atë!

Mbani mend se mund t’ju duhet t’i përsërisni kufijtë tuaj pa pushim për disa njerëz. Gjithashtu, mbani mend se mënyra më e shpejtë për të sabotuar kufijtë tuaj është të thoni “jo” dhe pastaj ta bëni atë gjithsesi. Ju po dërgoni një mesazh që kufijtë tuaj nuk duhet të merren seriozisht, gjë që është një precedent i rrezikshëm. Jini të sjellshëm, por të vendosur dhe hidhni një buzëqeshje për të zbutur goditjen nëse mendoni se do t’ju ndihmojë. Thjesht mbajeni linjën dhe mbajeni të fortë.

Lexoni: Pse Elon Musk është kaq i suksesshëm? 5 tipare kryesore të personalitetit të tij që do ju ndihmojnë edhe juve

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0