Për të shpëtuar planetin, Hilton po riciklon sapunët e hoteleve të tij

Për të shpëtuar planetin, Hilton po riciklon sapunët e hoteleve të tij


Ditën e Hënë kompania ka njoftuar se do të mbledhë sapunët e përdorur nga dhomat e klientëve në çdo hotel dhe do t’i riciklojë në sapunë të rinj deri më datë 15 Tetor, që shënon dhe Ditën Botërore të Larjes së Duarve.  

Projekti është në bashkëpunim me Clean the World, një organizatë që mundëson sapun për komunitetet në nevojë. Hilton tha se do të grumbullojë sapunë nga hotele të ndryshme përfshirë Embassy Suites, Hilton Garden Inn, Hampton, Homewood Suites dhe Home2 Suites. Sipas kompanisë, sapuni i përdorur do të thyhet, pastrohet dhe do të pritet në copa të reja sapuni.

Lexoni: Menaxheri i Përgjithshëm i Hilton: “Skuadra bën diferencën në kompani”

Hilton ka ndërmarrë disa iniciativa të ngjashme dhe në të shkuarën. Zinxhiri i hoteleve ndihmon gjithashtu në riciklimin e sapunit, shisheve të shampos dhe balsamit, të cilat mund të ripërdoren për shishe udhëtimi të produkteve higjenike. Programi i riciklimit i Hilton ka ndihmuar Clean World të shpërndajë 7.6 milionë copë sapuni të ricikluar gjatë dekadës së kaluar, duke mbajtur dy milionë paund sapun dhe shishe larg landfilleve.

Bill Duncan, kreu i shërbimit në Hilton, tha se kompania është nga të parat që merr pjesë në riciklimin e sapunit.

Lexoni: Hilton hap hotelin e parë në Shqipëri

Hilton është një nga shumë kompanitë e fokusuara në riciklim. Bizneset përballen me probleme nga ndryshimi i klimës dhe konsumatorët gjithmonë e më shumë kërkojnë që produktet të jenë miqësore me mjedisin.

/CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0