Për dërgesa më të shpejta, Amazon po ndërton një aeroport


Jeff Bezos ka njoftuar projektin më të ri të Amazon, një aeroport në vlerë 1.5 miliardë dollarë në Ohaio.

Sipas Associated Press, kjo hapësirë është e ngjashme me përmasat e qendrave globale të shpërndarësve të kompanive ajrore më të mëdha.

Amazon ra dakord për një kontratë 50 vjeçare për një hapësirë prej më shumë se 900 hektarë nga Kentaki/Aeroporti Ndërkombëtar i Kentakit Verior në vitin 2017.

Amazon planifikon të marrë në kontroll procesin e shpërndarjes duke u bërë më e besueshme dhe duke u shkëputur nga kompani si UPS, FedEx, apo USPS, për të ulur shpenzimet dhe për të përshpejtuar shpërndarjen e materialeve më të rëndësishme.

“Kjo qendër do t’i dërgojë më shpejt porositë te klienti… Do të zhvendosim shërbimin Prime nga (shpërndarje) brenda dy-ditëve në një ditë dhe kjo qendër do të luajë një rol të madh për këtë”, tha Bezos.

Pritet që kjo të hapet në vitin 2021 duke krijuar 2,000 vende pune në aeroport.

/BusinessInsider

https://www.instagram.com/p/BxdSxdbHxre/?utm_source=ig_web_copy_link

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale