Për çfarë të flasim në një takim të parë - Business Magazine Albania

Për çfarë të flasim në një takim të parë

Takim

Kur bëhet fjalë për takimet, ka shumë për të diskutuar, sjellje e keqe, histori tmerri, lista vazhdon e vazhdon. Por, ka diçka pak më themelore që nuk diskutohet aq shpesh: çfarë të thuash në të vërtetë në takimet që shkon.

Në fund të fundit, takimet e para shpesh vijnë me një mori pyetjesh: A do të më pëlqejnë? Çfarë duhet të vesh? Po sikur të bëj një budallallëk totalisht? Për të lehtësuar pak nga paniku i butë përpara se të ndodhë, është një ide e mirë të përgatiteni. Disa nga ekspertët e takimeve kanë ndarë këshilla rreth kësaj teme.  Lexoni për të mësuar më shumë.

Filloni me gjërat e vogla

Mënyra se si visheni është një dritare në karakterin tuaj dhe kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për aksesorët. Është e rrallë të aksesosh me një pjesë ku nuk ke asnjë histori apo ndjenjë, kështu që kjo shpesh e çon në mendime personin që keni dalë dhe e shtyn të pyesë rreth tyre. Kurioziteti për atë që një person mban afër trupit të tij është një mënyrë e përsosur për të arritur në kuptimin më të mirëfilltë. Mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e kontaktit me respekt dhe një mundësi për t’u afruar.

Bëni pyetje të hapura

Bërja e pyetjeve të hapura është një metodë që përdoret nga psikoterapistët dhe gazetarët dhe për arsye të mirë. Pyetjet e hapura funksionojnë, sepse nuk mund të përgjigjen me një “po” të thjeshtë, ose një “jo”. Disa shembuj klasikë janë: Si dukej kjo? Si ishte për ju? Si ju bëri të ndiheni? Këto lloj kërkesash të lirshme shpesh lejojnë përgjigje më interesante, të sinqerta, ose më të pambrojtura. Duke e çuar një hap më tej, është gjithashtu e përshtatshme të mbushen pyetjet e hapura me një ndjenjë loje. Pyetje të tilla si: Për çfarë jeni të emocionuar tani?,  ose kush është shoku juaj më i mirë?,  kanë një seriozitet çarmatosës ndaj tyre. Janë llojet e pyetjeve që i bëjnë njerëzit të buzëqeshin.

Lëreni pijen të flasë

Nuk është sekret që shumë takime të para zhvillohen në një lokal. Përfitoni nga mjedisi dhe diskutoni kulturat e pirjes. Çdo qytet dhe vend ka ritualet e veta, dijet, mënyrat për të bërë dolli, llojet e alkoolit dhe më shumë. Të kesh disa për të ndarë është një truk i lehtë për festa, diçka  që ngjall interes në takimin e parë. Konsumimi i kulturave të pijes si temë mund të jetë një debat argëtues për të folur për udhëtimet, ose kohën e kaluar jashtë vendit, si dhe ndikimin kulturor në përgjithësi.

Kërkoni njohuri me kuriozitet

“Tema ime e preferuar në një takim të parë është ajo për të cilën ata dinë shumë dhe për të cilën jam personalisht i interesuar. Të gjithëve u pëlqen të flasin për veten, ose për hobi të tyre, dhe edhe nëse nuk ndjej shkëndija, takimi nuk është kurrë humbje kohe, sepse unë mësoj diçka”, thotë ekspertja e marrëdhënieve Shan Boodram.

Riformuloni dhe pohoni

Bërja e pyetjeve, madje edhe pyetjet vijuese, nuk janë mënyra e vetme për të çuar përpara një bisedë. Rifrazimi, ose pohimi mund ta ndihmojë bisedën të vazhdojë dhe të krijojë hapësirë ​​që takimi të thellohet vetë. Supozoni se dikush po tregon se sa shumë i pëlqen gatimi. Ju mund t’i pyesni se çfarë u pëlqen të gatuajnë. Ose, mund të pohoni duke thënë: “Është e mrekullueshme se sa kohë dhe përpjekje i keni kushtuar diçkaje krejtësisht jashtë karrierës suaj.” Të dyja opsionet ofrojnë mundësinë që ata t’ju tregojnë më shumë dhe t’i bëjnë ata të ndihen të kuptuar dhe të dëgjuar.

Temat e takimit të parë që duhen shmangur

Së pari, është e rëndësishme ta mbani atë pozitiv.

“Mos u thelloni me ish-et , traumat familjare apo politikën. Shmangni bisedat negative për veten, ose të tjerët. Edhe nëse jeni dakord, kjo nuk krijon një përvojë emocionale. Një takim i parë është për të kërkuar shkëndijën mes jush, jo për të shprehur ankesat”, këshillon Van Doran.

Pyetjet me një motiv të fshehtë gjithashtu nuk janë një lëvizje e mirë. Kur një pyetje mbulohet hollësisht, shumica e njerëzve nuk mashtrohen. Temat e vështira nuk mbeten pas, pasi ajo thotë se çelësi është të flitet për to me autenticitet.

Si të shmangni heshtjet e pakëndshme

Heshtja mund të jetë e fuqishme në sjelljen e bisedës në një takim të ri. Mendoj se dhënia e një momenti shtesë, pasi dikush të ketë mbaruar së foluri, i lejon ata të vazhdojnë në një mënyrë më të thellë. Mbani në mend se sa gjuha e trupit mund të komunikojë. Për shembull, kur një takim ndan një anekdotë veçanërisht të butë, mund të jetë më mirë të tundësh kokën në heshtje. “Heshtjet nuk duhet të jenë të sikletshme. Mund të shijoni pauzat dhe ka një fuqi në lejimin e hapësirave që i japin hapësirë ​​bisedës për të marrë frymë”, thotë Van Duren.

Një çështje më e zakonshme nuk është të humbasësh fjalët, por të jesh në një takim me dikë që është i dobët. “Ka shumë përgjegjësi për gruan që të kryejë bisedën në një takim tradicional mashkull-femër”, thotë Kai.

Këshilla e Boodram për të siguruar pjesëmarrje të barabartë?

“Nëse ka heshtje, sepse personi tjetër po pret përsëri që ju t’i bëni një pyetje tjetër, thoni butësisht: “Uau, e kuptoj që jam ai që i kam bërë të gjitha pyetjet. Unë e kam zakon ta bëj këtë kur jam i interesuar për dikë…”

vogue.com

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0