Për aplikim për vizat amerikane, kujdes çfarë postoni në rrjetet sociale - Business Magazine Albania

Për aplikim për vizat amerikane, kujdes çfarë postoni në rrjetet sociale


Shtetet e Bashkuara po shtojnë dokumentacionin e aplikimit për vizat me një kërkesë tjetër siç është kontrolli i mediave sociale.

Vendimi i Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të qeverisë së SHBA u bë mbi kundërshtime nga grupet arsimore dhe akademike gjatë një periudhe komentesh publike.

Pyetësori i ri do të kërkojë informacione të mediave sociale përgjatë pesë viteve të fundit dhe informacion biografik që daton 15 vjet më parë.

Për kritikët, pyetësori i ri paraqet edhe një pengesë tjetër që qeveria po vendos në rrugën e emigrantëve potencialë, studentëve të mundshëm dhe studiuesve dhe mësimdhënësve të kualifikuar, të cilët duan të shkojnë në Shtetet e Bashkuara.

Shikoni pyetësorin e ri të vizave këtu.

Duke cituar një zyrtar të Departamentit të Shtetit, Reuters raportoi se informacioni shtesë do të kërkohet vetëm kur departamenti të përcaktojë se “një informacion i tillë kërkohet për të konfirmuar identitetin ose për të kryer një kontroll më të rreptë të sigurisë kombëtare.”

Burimi: techcrunch.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0