Patentat kombëtare, DPPI: 23 aplikime në 2021, nga mjekësi/kozmetika tek teknologjia - Business Magazine Albania

Patentat kombëtare, DPPI: 23 aplikime në 2021, nga mjekësi/kozmetika tek teknologjia

Patentat kombëtare

Bizneset vendase po ndërgjegjësohen gjithmonë e më shumë mbi regjistrimin e markave dhe patentave të tyre për produktet që nxjerrin në treg.

Të dhënat e Drejtorisë së Përgjithshme të Pronësisë Industriale tregojnë se të paktën 23 aplikime ishin vitin e shkuar për patenta kombëtare.

Gjatë vitit 2021  Sektori i Patentave dhe Modeleve të Përdorimit ka pasur 948 aplikime për patenta nga të cilat 23 janë aplikim për patentë kombëtare me aplikantë shtetas Shqiptarë, 2 janë aplikime për patentë sipas Traktatit të Bashkëpunimit të Patentave dhe 923 aplikime për patenta, janë patenta të lëshuara nga Zyra Europiane e Patentave të cilat kërkojnë mbrojtje në Shqipëri.

Numri i aplikimeve për patenta kombëtare është 23 për vitin 2021 pra është dyfishuar krahasuar me 12 aplikime për patentë kombëtare në vitin 2020” thuhet në dokumentin e DPPI.

Lexo: Davos 2022: Çfarë duhet pritur nga takimi më i rëndësishëm i Forumit Ekonomik Botëror në 50 vjet 

Por cilat janë fushat për të cilat bizneset vendase kanë aplikuar për patentë kombëtare.

Aplikimet kombëtare janë kryesisht të fushave: 6 patenta janë të fushave Mjekësore/kozmetike; 3 patenta janë të fushës kimike; 5 patenta janë të fushës mekanike; 2 patenta janë të fushës elektroteknike; 7 patenta janë të fushës teknologji dixhitale.

Drejtoria e Përgjithshme e Pronësisë Industriale nënvizon gjithashtu se gjatë vitit 2021 sektori i Patentave dhe Modeleve të Përdorimit ka lëshuar gjithsej 7087 akte administrative për patentat, modelet e përdorimit dhe ndryshmet në regjistër lidhur me to.

“Krahasuar me vitin 2020 që janë lëshuar gjithsej 7239 akte administrative. Gjatë vitit 2021 janë gjithsej 7537 dokumente në total të depozituara çështje në lidhje me patentat krahasuar me 6525 dokumente të depozituara në vitin 2020”, vëren raporti.

Në vitin 2021, raporti i DPPI vlerëson se janë depozituar 49 kërkesa aplikimi për regjistrim disenjoje industriale, janë regjistruar 3 disenjo industriale si dhe 4 disenjo janë ripërtërirë.

Lidhur mbrojtjen e treguesve gjeografikë dhe emërtimet e origjinës ku ndër vite janë regjistruar dhia e Hasit, boronica, mjalti apo gështenja e malësisë edhe gjatë këtij viti ka pasur një kërkesë për nga një shoqëri shqiptare për emërtim origjine.

Monitor


Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0