Pas largimit nga Facebook, flet Kevin Systrom: “Askush nuk largohet nga puna kur gjërat janë të mrekullueshme”


Gjërat mund të jenë fantastike kur je pjesë e një skuadre. Por mesa duket kjo nuk aplikohet në skuadrën Facebook.

Gjigandi i rrjeteve sociale është tronditur nga një numër i madhe profilesh të larguara, dy prej të cilëve ishin dhe bashkëthemeluesit e Instagram Kevin Systrom dhe Mike Krieger. Dyshja dha dorëheqjen muajin e kaluar, pas thashethemeve për grindje me ish-mikun Mark Zuckerberg.

Lexoni: Dy themeluesit e Instagram japin dorëheqjen. Çfarë do të ndodhë me aplikacionin?

Gjatë samitit Wired 25 në San Francisko, dalja e tij e parë në publik pas dorëheqjes së papritur, Systrom zbuloi disa sekrete jo shumë të këndshme për shtëpinë e Zuckerberg.

“Askush nuk largohet nga puna kur gjërat janë të mrekullueshme,” tha Systrom. “Sa herë që largohesh nga diku, është e trishtueshme… sigurisht, dhe tension ka patur.”

Systrom refuzoi të fliste më shumë për këto tensione, duke këmbëngulur se nuk ka patur hatërmbetje në lidhje me largimin e tij të papritur.

“Jeta është plot me kapituj të rinj,” tha ai.

Lajme të tjera tregojnë se ai ishte i pakënaqur me vendimet që integronin Instagram në ekosistemin e Facebook, për shembull, mos përmendja e aplikacionit kur përdoruesit ndanin një foto në Facebook.

Systrom ka punuar për Zuckerberg që prej vitit 2012, kur Facebook bleu Instagram për një miliard dollarë.

Si një baba i ri, Sysrom foli shumë për bullizmin që këto platforma promovojnë dhe kjo mund të reduktohet sipas tij, duke i dhënë më shumë kontroll përdoruesit në seksionin e komenteve në Instagram.

Systrom ka në plan të fluturojë përsëri në botën e teknologjisë dhe t’i përgjigjet rrjedhës së pafund të pyetjeve që ai thotë se po merr nga kapitalistët sipërmarrës.

“Unë jam 34 vjeç,” i kujtoi Systrom audiencës. “Unë kam edhe disa Instagram të tjerë brenda meje.”

/Recode

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale