Pas largimit nga Facebook, flet Kevin Systrom: “Askush nuk largohet nga puna kur gjërat janë të mrekullueshme”
Përditësuar së fundmi: 16/10/2018

Pas largimit nga Facebook, flet Kevin Systrom: “Askush nuk largohet nga puna kur gjërat janë të mrekullueshme”

Share
nga Neada Muçaj
Tet 16, 2018

Gjërat mund të jenë fantastike kur je pjesë e një skuadre. Por mesa duket kjo nuk aplikohet në skuadrën Facebook.

Gjigandi i rrjeteve sociale është tronditur nga një numër i madhe profilesh të larguara, dy prej të cilëve ishin dhe bashkëthemeluesit e Instagram Kevin Systrom dhe Mike Krieger. Dyshja dha dorëheqjen muajin e kaluar, pas thashethemeve për grindje me ish-mikun Mark Zuckerberg.

Lexoni: Dy themeluesit e Instagram japin dorëheqjen. Çfarë do të ndodhë me aplikacionin?

Gjatë samitit Wired 25 në San Francisko, dalja e tij e parë në publik pas dorëheqjes së papritur, Systrom zbuloi disa sekrete jo shumë të këndshme për shtëpinë e Zuckerberg.

“Askush nuk largohet nga puna kur gjërat janë të mrekullueshme,” tha Systrom. “Sa herë që largohesh nga diku, është e trishtueshme… sigurisht, dhe tension ka patur.”

Systrom refuzoi të fliste më shumë për këto tensione, duke këmbëngulur se nuk ka patur hatërmbetje në lidhje me largimin e tij të papritur.

“Jeta është plot me kapituj të rinj,” tha ai.

Lajme të tjera tregojnë se ai ishte i pakënaqur me vendimet që integronin Instagram në ekosistemin e Facebook, për shembull, mos përmendja e aplikacionit kur përdoruesit ndanin një foto në Facebook.

Systrom ka punuar për Zuckerberg që prej vitit 2012, kur Facebook bleu Instagram për një miliard dollarë.

Si një baba i ri, Sysrom foli shumë për bullizmin që këto platforma promovojnë dhe kjo mund të reduktohet sipas tij, duke i dhënë më shumë kontroll përdoruesit në seksionin e komenteve në Instagram.

Systrom ka në plan të fluturojë përsëri në botën e teknologjisë dhe t’i përgjigjet rrjedhës së pafund të pyetjeve që ai thotë se po merr nga kapitalistët sipërmarrës.

“Unë jam 34 vjeç,” i kujtoi Systrom audiencës. “Unë kam edhe disa Instagram të tjerë brenda meje.”

/Recode