Pas Emirateve edhe Kina nisi misionin e parë drejt planetit Mars

Kina

Për herë të parë Kina ka nisur misionin e saj të parë rover në Mars. Raketa u lëshua nga Toka ditën e mërkurë nga porti hapësinor Wenchang në ishullin Hainan në 12:40 me orën lokale.

Ajo do të mbërrijë në Planetin e Kuq në muajin shkurt të vitit të ardhshëm. Quajtur Tianwen-1, ose “Pyetje për Qiejt” roveri nuk do të ulet në sipërfaqen e Marsit, por do të qëndrojë për 2 ose 3 muaj në orbitë.

Kjo strategji është ndjekur nga misioni American Viking në 1970. Ndërkohë që roveri do të qëndrojë në orbitë, inxhinierët do të analizojnë kushtet atmosferike në Mars përpara se të përpiqen ta ulin në sipërfaqe.

Tianwen-1 është një prej tre misioneve që do të nisen drejt Marsit përgjatë 11 ditëve. Të hënën edhe Emiratet e Bashkuara Arabe nisën një mision drejt Planetit të Kuq. Gjithashtu pas një jave, Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA) do të lëshojë roverin e ri Perserverance drejt Marsit.

Lexoni: Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë anijen e parë në Mars

Kina synon të ulë roverin në basenin Utopia në afërsi të ekuatorit të planetit. Roveri do të studiojë gjenealogjinë e planetit dhe ngjan shumë me roverët Spirit dhe Opportunity të NASA ndërtuar në 2000.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale