Pas El Salvadorit, një vend aziatik po synon ta bëjë Bitcoin monedhë ligjore - Business Magazine Albania

Pas El Salvadorit, një vend aziatik po synon ta bëjë Bitcoin monedhë ligjore

Autoritetet malajziane po shqyrtojnë mundësinë për ta bërë Bitcoin monedhë ligjore, të njohur edhe në kursin e këmbimit. Kjo vjen pas eksperimentimit që El Salvador bëri në prag të problemeve ekonomike, duke ligjëruar Bitcoin, hapur portofole digjitale për qytetarët dhe inkurajuar dërgimin e remitancave nga emigrantët në kriptomonedha.

Zëvendësministri i Komunikimeve dhe Multimedias së Malajzisë, Zahidi Zainul Abidin tha se vendi duhet të pranojë Bitcoin dhe kriptomonedha të tjera si mjete ligjore. Ky propozim aktualisht është duke u shqyrtuar nga zyrtarët.

Në të njëjtën kohë, ministri vëren se vendimi përfundimtar për këtë çështje duhet të merret nga Banka Qendrore e Malajzisë dhe Komisioni i Letrave me Vlerë.

Lexo edhe: Ligjvënësit e BE-së: Rregulla të ashpra të gjurmueshmërisë për transfertat e kriptove në luftën kundër pastrimit të parave 

Deri më sot, El Salvador është i vetmi vend që ka pranuar Bitcoin si mjet ligjor. Vitin e kaluar, presidenti i Salvadorit Nayib Bukele e shpalli bitcoin monedhën zyrtare të vendit. Politikani bleu kriptomonedhë me para nga buxheti i vendit, e nxori atë, duke përdorur energjinë e vullkaneve dhe planifikoi të ndërtonte një qytet Bitcoin pa taksa. Megjithatë, gjërat nuk po shkojnë si ishte parashikuar.

Edhe pse Bitcoin është monedha zyrtare e El Salvadorit, shumica dërrmuese e bizneseve ende nuk e pranojnë kriptovalutën (dhe nuk duket se synojnë ta bëjnë këtë në të ardhmen e afërt).

Rritjet dhe uljet e mprehta të Bitcoin-it gjithashtu shkaktojnë një dëm të madh në buxhetin e vendit.

Nuk është ende e qartë nëse Malajzia do të përsërisë të njëjtat gabime. Megjithatë, dihet se jo të gjithë në vend e pëlqejnë këtë perspektivë. Në vitin 2021, forcat e rendit të Malajzisë konfiskuan 1069 pajisje të minierave të bitcoin dhe i shtypën ato me një rul duke i dhënë mesazh të qartë kujtdo që guxonte t’I hynte këtij biznesi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0