Parashikimi: Cilat do të jenë ekonomitë më të fuqishme në botë në vitin 2030?


PriceWaterhouseCoopers, një nga firmat më të mëdha të shërbimit profesional në botë, sapo ka lançuar parashikimin e saj për ekonomitë më të fuqishme në botë deri në vitin 2030.

Raporti, i titulluar “Pikëpamja afatgjatë: si do të ndryshojë rendi ekonomik global deri në vitin 2030?” ka renditur 10 vendet më të fuqishme sipas produktit të brendshëm bruto global të parashikuar nga barazia e fuqisë blerëse (PPP).

PPP përdoret nga makroekonomistët për të përcaktuar produktivitetin ekonomik dhe standardet e jetesës midis vendeve përgjatë një periudhe të caktuar kohe.

Ndërkohë që gjetjet e PwC tregojnë disa vende që ndodhen në krye të listës për 13 vjet, ka gjithashtu shumë ekonomi që “rrëshqasin” ose rriten masivisht deri në vitin 2030.

Business Magazine ka përgatitur për ju listën e shteteve. Të gjitha numrat e cituar janë në dollarë amerikanë dhe në vlera të vazhdueshme (për referencë, PPP aktuale e SHBA është 18.562 trilionë $):

10. Mbretëria e Bashkuar — $3.638 trilionë $

9. Meksika — 3.661 trilionë $

8. Brazili — 4.439 trilionë $

7. Gjermania — 4.707 trilionë $

6. Rusia — 4.736 trilionë $

5. Indonezia — 5.424 trilionë $

4. Japonia — 5.606 trilionë $

3. India — 19.511 trilionë $

2. SHBA — 23.475 trilionë $

1. Kina — 38.008 trilionë

Burimi: weforum.org

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale