Parashikimi: Cilat do të jenë ekonomitë më të fuqishme në botë në vitin 2030? - Business Magazine Albania

Parashikimi: Cilat do të jenë ekonomitë më të fuqishme në botë në vitin 2030?


PriceWaterhouseCoopers, një nga firmat më të mëdha të shërbimit profesional në botë, sapo ka lançuar parashikimin e saj për ekonomitë më të fuqishme në botë deri në vitin 2030.

Raporti, i titulluar “Pikëpamja afatgjatë: si do të ndryshojë rendi ekonomik global deri në vitin 2030?” ka renditur 10 vendet më të fuqishme sipas produktit të brendshëm bruto global të parashikuar nga barazia e fuqisë blerëse (PPP).

PPP përdoret nga makroekonomistët për të përcaktuar produktivitetin ekonomik dhe standardet e jetesës midis vendeve përgjatë një periudhe të caktuar kohe.

Ndërkohë që gjetjet e PwC tregojnë disa vende që ndodhen në krye të listës për 13 vjet, ka gjithashtu shumë ekonomi që “rrëshqasin” ose rriten masivisht deri në vitin 2030.

Business Magazine ka përgatitur për ju listën e shteteve. Të gjitha numrat e cituar janë në dollarë amerikanë dhe në vlera të vazhdueshme (për referencë, PPP aktuale e SHBA është 18.562 trilionë $):

10. Mbretëria e Bashkuar — $3.638 trilionë $

9. Meksika — 3.661 trilionë $

8. Brazili — 4.439 trilionë $

7. Gjermania — 4.707 trilionë $

6. Rusia — 4.736 trilionë $

5. Indonezia — 5.424 trilionë $

4. Japonia — 5.606 trilionë $

3. India — 19.511 trilionë $

2. SHBA — 23.475 trilionë $

1. Kina — 38.008 trilionë

Burimi: weforum.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0