‘Paraja është dashuri gjithashtu’.5 mësime nga emigrantët për të menaxhuar portofolin

Paraja

“Gjërat më të rëndësishme që di për financat i kam mësuar nga gjyshërit e mi emigrantë, të cilët erdhën në Meksikë pa asgjë”, tha Chelminsky në pjesëmarrjen e saj në MoneyFest 2020. “Gjyshi im ishte një sipërmarrës i vërtetë, sepse ai e dinte që sipërmarrja ishte 50% djersë dhe pjesa tjetër ide”.

Gjyshi i Adina Chelminsky u largua nga Polonia kur ishte vetëm 13 vjeç dhe kur nuk ishte në gjendje të fliste as një fjalë të vetme në spanjisht. Kur mbërriti në portin e Minatitlán në Veracruz, ai nuk kishte para, por filloi të punonte pa u lodhur derisa arriti të hapte një tlapalería që, vazhdon të veprojë në Corregidora në Mexico City.

Adina Chelminsky nuk është vetëm një ekonomiste dhe sipërmarrëse e njohur. Ajo është gjithashtu autore e librit të njohur financiar “Cabrona y Millonaria”. Sidoqoftë, pavarësisht formimit të saj akademik, ajo tregon se mësimet më të mira që ka pasur në menaxhimin e parave vijnë gjithmonë nga emigrantët. “Njerëz si gjyshërit e mi, që erdhën në Meksikë në kërkim të mundësive, kuptojnë më mirë se kushdo se si të trajtojnë paratë në një krizë, sepse ata dinë si të përballen me fatkeqësitë dhe të përparojnë në një botë që ata e kuptojnë më së miri”, tha Adina.

Dy gjyshërit e Adinës nga babai, të dy emigrantë, i mësuan asaj pesë parimet themelore financiare universale. “Ata jo vetëm që më lanë me një mbiemër të padëgjuar por edhe strategji që mund të zbatohen gjithmonë dhe nga të gjithë”.

Lexo:3 pyetje për të përcaktuar nëse puna sjell kuptim për jetën

‘Paraja gjithashtu është dashuri’: 5 Mësime nga Emigrantët për të menaxhuar portofolin tuaj

5 mësime se si ta duash dhe menaxhosh paranë

1.Nuk ka asnjë aset më të vlefshëm se arsimi: Qoftë për një ose më shumë fëmijë, arsimi është një nga investimet më të zgjuara që mund të bëhet sepse është një instrument i lëvizshëm, që nuk humbet kthimet me kalimin e kohës.

“Kur kam lindur, gjyshi im hapi një llogari që unë të paguaja një master. Jo BA, gradë master. Kjo në mënyrë që të mos ketë dyshim për atë që mund të arrij”.

2.”Kushdo që ka një dyqan, të përfshihet në të”: Dhe në të njëjtën mënyrë, kush ka kursime dhe investime, t’i ruajë si sytë e tyre.

“Gjyshi im ishte personi më i zgjuar për të bërë investime, sepse ai ishte gjithmonë i informuar. Më mësoi të mos shkoja kurrë në një biznes që nuk e kuptoja ose të nënshkruaja një kontratë që nuk e kisha lexuar.

3.Mos merrni nga fëmijët tuaj dhe mos planifikoni pensionin tuaj: “Gjyshërit e mi erdhën në Meksikë dhe e dinin sa e vështirë do ishte për ta. Në atë kohë nuk kishte plane pensioni, por muaj pas muaji kursyen për atë moment, edhe nëse do të ishte me koston e një luksi”. Adina theksoi se gjyshërit e saj gjithmonë e dinin se ata nuk donin të ishin barrë për fëmijët e tyre dhe kur erdhi koha, ata gjithmonë bënin përpjekje për të pasur një pleqëri dinjitoze.

Lexo:Si të ndërtoni rrjetin tuaj mbështetës

4.Financat janë gjithnjë një çështje familjare dhe veçanërisht në një çift: Ndonjëherë biseda për para me partnerin tuaj mund të krijojë një betejë të ashpër, por ka të bëjë me të qenit një ekip.

“Nuk ka ndodhur që gjyshet e mia të mos kishin të drejtën e fjalës në diskutimet financiare. Ato drejtonin shtëpinë. Në ato kohë, gjyshërit e mi kishin fjalën e fundit, por ata gjithmonë vendosnin bashkarisht”, kujton Adina dhe tregon se sidomos në kohë krizash, gjyshërit e saj ishin gjithmonë bashkë.

“Sot ka shumë pabesi financiare, borxhe individuale, probleme të fshehura dhe gjysmë të vërteta.  Kjo më bën të mendoj se gjyshërit e mi ishin përpara në kohë”.

5.Nuk ka asgjë më patriotike sesa ndërtimi i mirëqënies për të tjerët: gjyshërit e Adinës jetonin të përkushtuar në Meksikë dhe sigurimi i vendeve të punës ishte gjithmonë një nga përparësitë e tyre më aktive.

“Si emigrantë donin të ndihmoniv vendin që i bëri për vete. Nuk ka asgjë më patriotike sesa ndërtimi i mirëqenies për të tjerët”.

Nuk ka rëndësi se nga vijmë, vuri në dukje Adina, qoftë nga emigrantët, kursimtarët e lindur, të lindurit e pabesë, apo prindërit të cilët thjesht bënë atë që mundnin me ato që kishin. “Mësimi nga e kaluara dhe historia financiare që na formoi është thelbësore për të ndërtuar të ardhmen.

ENTREPRENEUR

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale