'Paraja është dashuri gjithashtu'.5 mësime nga emigrantët për të menaxhuar portofolin - Business Magazine Albania

‘Paraja është dashuri gjithashtu’.5 mësime nga emigrantët për të menaxhuar portofolin

Paraja

“Gjërat më të rëndësishme që di për financat i kam mësuar nga gjyshërit e mi emigrantë, të cilët erdhën në Meksikë pa asgjë”, tha Chelminsky në pjesëmarrjen e saj në MoneyFest 2020. “Gjyshi im ishte një sipërmarrës i vërtetë, sepse ai e dinte që sipërmarrja ishte 50% djersë dhe pjesa tjetër ide”.

Gjyshi i Adina Chelminsky u largua nga Polonia kur ishte vetëm 13 vjeç dhe kur nuk ishte në gjendje të fliste as një fjalë të vetme në spanjisht. Kur mbërriti në portin e Minatitlán në Veracruz, ai nuk kishte para, por filloi të punonte pa u lodhur derisa arriti të hapte një tlapalería që, vazhdon të veprojë në Corregidora në Mexico City.

Adina Chelminsky nuk është vetëm një ekonomiste dhe sipërmarrëse e njohur. Ajo është gjithashtu autore e librit të njohur financiar “Cabrona y Millonaria”. Sidoqoftë, pavarësisht formimit të saj akademik, ajo tregon se mësimet më të mira që ka pasur në menaxhimin e parave vijnë gjithmonë nga emigrantët. “Njerëz si gjyshërit e mi, që erdhën në Meksikë në kërkim të mundësive, kuptojnë më mirë se kushdo se si të trajtojnë paratë në një krizë, sepse ata dinë si të përballen me fatkeqësitë dhe të përparojnë në një botë që ata e kuptojnë më së miri”, tha Adina.

Dy gjyshërit e Adinës nga babai, të dy emigrantë, i mësuan asaj pesë parimet themelore financiare universale. “Ata jo vetëm që më lanë me një mbiemër të padëgjuar por edhe strategji që mund të zbatohen gjithmonë dhe nga të gjithë”.

Lexo:3 pyetje për të përcaktuar nëse puna sjell kuptim për jetën

‘Paraja gjithashtu është dashuri’: 5 Mësime nga Emigrantët për të menaxhuar portofolin tuaj

5 mësime se si ta duash dhe menaxhosh paranë

1.Nuk ka asnjë aset më të vlefshëm se arsimi: Qoftë për një ose më shumë fëmijë, arsimi është një nga investimet më të zgjuara që mund të bëhet sepse është një instrument i lëvizshëm, që nuk humbet kthimet me kalimin e kohës.

“Kur kam lindur, gjyshi im hapi një llogari që unë të paguaja një master. Jo BA, gradë master. Kjo në mënyrë që të mos ketë dyshim për atë që mund të arrij”.

2.”Kushdo që ka një dyqan, të përfshihet në të”: Dhe në të njëjtën mënyrë, kush ka kursime dhe investime, t’i ruajë si sytë e tyre.

“Gjyshi im ishte personi më i zgjuar për të bërë investime, sepse ai ishte gjithmonë i informuar. Më mësoi të mos shkoja kurrë në një biznes që nuk e kuptoja ose të nënshkruaja një kontratë që nuk e kisha lexuar.

3.Mos merrni nga fëmijët tuaj dhe mos planifikoni pensionin tuaj: “Gjyshërit e mi erdhën në Meksikë dhe e dinin sa e vështirë do ishte për ta. Në atë kohë nuk kishte plane pensioni, por muaj pas muaji kursyen për atë moment, edhe nëse do të ishte me koston e një luksi”. Adina theksoi se gjyshërit e saj gjithmonë e dinin se ata nuk donin të ishin barrë për fëmijët e tyre dhe kur erdhi koha, ata gjithmonë bënin përpjekje për të pasur një pleqëri dinjitoze.

Lexo:Si të ndërtoni rrjetin tuaj mbështetës

4.Financat janë gjithnjë një çështje familjare dhe veçanërisht në një çift: Ndonjëherë biseda për para me partnerin tuaj mund të krijojë një betejë të ashpër, por ka të bëjë me të qenit një ekip.

“Nuk ka ndodhur që gjyshet e mia të mos kishin të drejtën e fjalës në diskutimet financiare. Ato drejtonin shtëpinë. Në ato kohë, gjyshërit e mi kishin fjalën e fundit, por ata gjithmonë vendosnin bashkarisht”, kujton Adina dhe tregon se sidomos në kohë krizash, gjyshërit e saj ishin gjithmonë bashkë.

“Sot ka shumë pabesi financiare, borxhe individuale, probleme të fshehura dhe gjysmë të vërteta.  Kjo më bën të mendoj se gjyshërit e mi ishin përpara në kohë”.

5.Nuk ka asgjë më patriotike sesa ndërtimi i mirëqënies për të tjerët: gjyshërit e Adinës jetonin të përkushtuar në Meksikë dhe sigurimi i vendeve të punës ishte gjithmonë një nga përparësitë e tyre më aktive.

“Si emigrantë donin të ndihmoniv vendin që i bëri për vete. Nuk ka asgjë më patriotike sesa ndërtimi i mirëqenies për të tjerët”.

Nuk ka rëndësi se nga vijmë, vuri në dukje Adina, qoftë nga emigrantët, kursimtarët e lindur, të lindurit e pabesë, apo prindërit të cilët thjesht bënë atë që mundnin me ato që kishin. “Mësimi nga e kaluara dhe historia financiare që na formoi është thelbësore për të ndërtuar të ardhmen.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0