Pandemia me të vërtetë e ka përkeqësuar kujtesën tuaj  - Business Magazine Albania

Pandemia me të vërtetë e ka përkeqësuar kujtesën tuaj 

kujtesën

Jo, ju nuk po imagjinoni gjëra. Këtu janë tre arsye pse pandemia ka ndikuar negativisht për kujtesën tuaj. 

Nëse shikoni prapa gjatë muajve të fundit, mund të zbuloni se e keni të vështirë të tregoni gjëra specifike që keni bërë. Çfarë keni ngrënë për darkë dy netë më parë? Ishte ai takimi me klientin javën e kaluar, apo javë më parë? Çfarë ndodhi përsëri në atë episodin e fundit të Squid Games? 

Nëse jeni duke luftuar për të kujtuar, nuk jeni vetëm. Pandemia ka ndikuar negativisht për kujtesën tuaj në disa mënyra. Për të kuptuar pse, është e dobishme të dini pak më shumë se si funksionon memoria. Ju ndesheni me shumë informacione çdo ditë dhe truri juaj nuk i ruan të gjitha. Formimi i kujtimeve është energjikisht i shtrenjtë, sepse kërkon që ju të krijoni lidhje të reja midis neuroneve në trurin tuaj. Pra, truri juaj po fillon, duke vlerësuar nëse një pjesë e caktuar e informacionit ia vlen të mbahet. 

Edhe pasi të mësoni disa informacione të reja, truri juaj po përpiqet të kuptojë se sa gjasa ka që do t’ju duhet ai informacion në të ardhmen, gjë që më pas mund ta bëjë atë më të aksesueshëm. Pra, informacioni që përdorni shpesh është më i lehtë për t’u marrë sesa informacioni që ju nevojitet vetëm në situata specifike. Informacioni që keni përdorur kohët e fundit është më i lehtë për t’u marrë sesa informacioni, për të cilin nuk keni menduar për një kohë të gjatë. 

Në fund, kujtimet rikthehen bazuar në ngjashmërinë që kanë me situatën, në të cilën ndodheni tani. Ju dëshironi të jeni në gjendje të mendoni për gjëra që lidhen me atë që po ndodh tani. 

Lexoni: Ja si ka ndikuar pandemia tek punonjësit, sipas këtij studimi të ri

Pandemia është “ngatërruar” me të tre këto aspekte të kujtesës: 

Ju nuk jeni të përqëndruar

Një vëzhgim klasik në kërkimin mbi kujtesën është se sa më thellë të mendoni për diçka, aq më shumë ka gjasa që të jeni në gjendje ta mbani mend atë. Por, pandemia e ka bërë të vështirë për shumë njerëz që të përqëndrohen. Ankthi për sëmundjen ose punën tuaj tenton ta bëjë të vështirë ruajtjen e vëmendjes ndaj materialit që po përpiqeni të mësoni. Një pjesë e motivimit pas Dorëheqjes së Madhe është se shumë njerëz ndihen të shkëputur nga puna e tyre dhe kështu ata mund të mos angazhohen aq shumë me të. 

Për më tepër, pandemia ka çuar në një sasi të mjaftueshme të vetë-mjekimit me një rritje të sjelljeve si pirja e tepërt. Alkooli dhe marihuana mund të dëmtojnë aftësinë e trurit për të krijuar kujtime. 

Rezultati i këtij mosangazhimi dhe përdorimi i substancave është se më pak informacion po nxit punën që kërkohet për t’i kthyer ato takime në kujtime afatgjata. Ditët mund të duken si një turbullim kur shikojmë prapa në to, sepse shumë pak ngjarje specifike mund të jenë ruajtur. 

Keni shumë angazhime afatshkurtra

Pandemia ka krijuar gjithashtu shumë angazhime afatshkurtra. Shikimi i tepërt i një serie televizive mund të jetë i këndshëm në këtë moment, por kur angazhoheni me diçka vetëm për një periudhë të shkurtër kohe, truri juaj përfundimisht vendos që ndoshta nuk keni nevojë të keni akses në atë informacion më vonë. Si rezultat, mund të keni vështirësi të përshkruani subjektin e diçkaje që keni parë me qejf edhe disa javë më vonë. Ju gjithashtu mund të zbuloni se kur një sezon i ri del nga një shfaqje që keni shijuar, mund të mos keni kujtime të qarta për atë që ndodhi në sezonet që keni parë. 

Nëse doni të mbani mend disa nga gjërat që po bëni më qartë, shpërndani kohën kur angazhoheni me to. Nëse shikoni një episod të një shfaqjeje në javë dhe jo të gjithë serialin menjëherë, në fakt do t’i mbani mend më mirë detajet më vonë. 

Situata juaj nuk ndryshon shumë

Të kujtosh informacionin është më e lehtë kur ekziston një faktor i veçantë që lidhet vetëm me atë informacion. Kjo është arsyeja pse mund të keni shumë kujtime nga një udhëtim në një vend që keni vizituar vetëm një herë. Kur shihni foto nga ai udhëtim ose madje mendoni për të, mund të jeni në gjendje të gjeni shumë detaje. 

Pandemia ka pasur efektin e kundërt me një udhëtim të mrekullueshëm si ai. Shumë njerëz po kalojnë shumë orë në shtëpitë e tyre. Të punosh nga shtëpia do të thotë që pothuajse çdo ngjarje nga çdo ditë lidhet me të njëjtën hapësirë. Për më tepër, shumë takime kanë përfshirë mjete si Zoom ose Teams. Kjo do të thotë se nuk ka hapësira të veçanta që lidhen me takime të veçanta, siç do të kishte nëse do të angazhoheshit me njerëz në vende të ndryshme fizike. 

Kur takoni njerëz, ata shpesh mbajnë maska, kështu që nuk mund t’i shihni të gjitha tiparet e fytyrës së tyre.  

Lexoni: Një rend i ri botëror? Pandemia dhe lufta “shkundin” globalizmin

Nëse vendi juaj i punës ju lejon të punoni nga shtëpia pas përfundimit të pandemisë, ndoshta ia vlen të gjeni mënyra për të dalë nga shtëpia ose për të punuar nga ndonjë vendndodhje tjetër periodikisht për t’u siguruar që keni situata të tjera që mund t’i lidhni me disa nga punët që po bëni. Kjo mund të ndihmojë në zbutjen e ndjenjës se jeni ende të ngecur në mars të 2020. 

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0